Aktualności


Wycieczka do Multikina na spektakl teatralny "Wilk i Zając"

luty 2020r.

obraz W dniu 13 lutego 2020 r. pojechaliśmy do Multikina w Krakowie, aby tym razem obejrzeć spektakl teatralny - „ Wilk i zając” w wykonaniu aktorów Teatru Art.-Re z Krakowa. Kiedy sala kinowo-widowiskowa zapełniła się po brzegi, dzieci mogły przenieść się w bajkowy, magiczny świat. Aktorzy zaprezentowali spektakl wzorowany na rosyjskiej kreskówce, z której pochodzą niemal kultowe słowa: „Ja Ci pokażę!”. Pełne komicznych sytuacji i humoru słownego przedstawienie rozśmiesza, a zarazem uczy dzieci odpowiednich zachowań w konkretnych sytuacjach życiowych.

Dzieci czynnie uczestniczyły w przebiegu akcji przedstawienia, doznawały głębokich przeżyć estetycznych i emocjonalnych, wczuwały się w rolę bohaterów. Były zafascynowane bajką, z ich twarzy nie znikał uśmiech i było słychać głośne okrzyki i brawa. Aktorzy włączyli przedszkolaków do zabawy razem z nimi, co było dla dzieci dodatkową frajdą.

Świetna gra aktorów, piękna kolorowa scenografia, muzyka i stroje pozostawiły u widzów niezapomniane wrażenia.Bal przebierańców

luty 2020r.

obraz W dniu 12.02.2020r. na zaproszenie Dyrekcji z Centrum Kultury i Promocji w Wawrzeńczycach pojechaliśmy na długo wyczekiwany przez dzieci bal przebierańców. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Gdy dotarliśmy na miejsce, w sali balowej, przystrojonej kolorowymi girlandami, czekała już na nas animatorka z muzyczną rozgrzewką a potem liczne atrakcje. Były pląsy, korowody, tańce przy muzyce oraz bardzo lubiane przez dzieci konkursy międzygrupowe. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach prowadzonych przez animatorkę. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Bardzo dużą atrakcją dla przedszkolaków było przejście przez długie, kolorowe tunele oraz zabawy w rytm muzyki z chustą animacyjną. Podczas odpoczynku dzieci udały się na słodki poczęstunek a potem miały możliwość pozowania do zdjęć indywidualnych i grupowych. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i uśmiechu naszym wychowankom.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przygotowanie pomysłowych, kolorowych strojów!Dzień Babci i Dziadka

styczeń 2020r.

obraz Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Dzieci z naszego przedszkola, zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta, która odbyła się 22 stycznia.

Licznie przybyli Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Na wstępie, Dyrektor naszego Przedszkola p. Emilia Łach przywitała wspaniałych gości i złożyła piękne życzenia. „ Mali artyści”, poprzez wiersze, piosenki i tańce,wyrażali kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia miłości. Niespodzianką dla zaproszonych gości było przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci z grupy IV. Dzieci z przejęciem odtwarzały swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Wszystkie dzieci zaśpiewały „Sto lat” i obdarowały swoich najbliższych upominkami – laurkami. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Dzięki takiemu przedsięwzięciu babcie i dziadkowie mogą integrować się ze sobą, wymieniać swoje doświadczenia i wspólnie przeżywać ten szczególny dzień. Jeszcze raz dziękujemy Babciom i Dziadziom za liczne przybycie i życzymy zdrowia, radości i wielu wspaniałych lat z wnukami.Wigilia w przedszkolu

grudzień 2019r.

obraz W naszym przedszkolu corocznie organizujemy wspólną, uroczystą Wigilię, która stała się już tradycją. Tym razem odbyła się 18 grudnia. Brały w niej udział wszystkie przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola. Dzieci dzieliły się opłatkiem, składały życzenia, recytowały wiersze związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia, radosnego nastroju i spokoju ducha. Wszyscy razem śpiewaliśmy kolędy przygotowane na tę okazję – „ Wśród nocnej ciszy”; „Przybieżeli do Betlejem pasterze,” „Dzisiaj w Betlejem”,” Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Wspólne kolędowanie przy choince i panujący świąteczny nastrój bardzo integruje wszystkich przedszkolaków i pracowników przedszkola.Spotkanie z Mikołajem

grudzień 2019r.

obraz 6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość – św. Mikołaj. Przedszkolaki z wszystkich grup tj. Misie, Pszczółki, Jeżyki i Wiewiórki z niecierpliwością czekały na ten ważny dla nich dzień. W atmosferze radości i uśmiechu powitały gościa, po czym z wielką przyjemnością prezentowały przygotowane piosenki, opowiadały o zabawach w przedszkolu. Gdy Mikołaj upewnił się, że nasze przedszkolaki to grzeczne dzieci, obdarował wszystkich wspaniałymi prezentami. Na pożegnanie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia, a niezwykły gość obiecał, że wróci do nas za rok!Teatr Bajek Lalka przedstawił nam spektakl "Calineczka"…

grudzień 2019r.

obraz Dnia 5 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu artystów z Teatru Lalek „Bajka”, którzy zaprezentowali przedstawienie na podstawie baśni H. Ch. Andersena pt. „Calineczka”. Bajka ukazuje, iż piękno zewnętrzne nie jest zawsze błogosławieństwem. Niekiedy przysparza cierpień. Calineczka jest piękna nie tylko zewnętrznie. Ma też dobre serce i zawsze chętnie wszystkim pomaga.

Bajka bardzo podobała się naszym przedszkolakom. Dzieci z zaciekawieniem oglądały kolejne etapy wędrówki Calineczki oraz towarzyszyły jej w poznawaniu nowych przyjaciół. Na uwagę zasługiwały wszystkie kukiełki i ich piękne stroje. Dopełnieniem całości była wzruszająca muzyka i barwna scenografia, co pozwoliło aktorom na ukazanie całego piękna tej bajki. Przedstawienie zostało uwiecznione pięknymi zdjęciami przedszkolaków z bohaterami spektaklu. Na zakończenie wszyscy podziękowali aktorom gromkimi brawami za dostarczone emocje.„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…

listopad 2019r.

obraz Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne Andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 29 listopada 2019 r., wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej.

W tym oto dniu hol naszego przedszkola „zamienił się” w tajemnicze miejsce pełne balonów, serpentyn, światełek. Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii – wróżb i czarów. Przedszkolaki wykonywały zadania ukryte w listach od „Czarodziejki”; między innymi odgadywały kim będą w przyszłości, a także próbowały się dowiedzieć, ile prezentów przyniesie im Święty Mikołaj. Wróżby andrzejkowe przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem. Andrzejki w naszym przedszkolu były niezwykle udane. Czy wszystkie przepowiednie i marzenia dzieci się spełnią? - czas pokaże, ale po raz kolejny andrzejki okazały się dobrą zabawą, pełną radości i uśmiechu.Święto Pluszowego Misia

listopad 2019r.

obraz W dniu 25 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja.

Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami, które towarzyszyły im przez cały dzień. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były piękne i wyjątkowe. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Przedszkolaki na początku wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta, następnie wspólnie ze swoimi maskotkami wesoło bawiły się przy muzyce. Opowiadały też o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu. Bardzo aktywnie uczestniczyły w zabawie plastycznej - „Mój przyjaciel miś” wykonując prace różnymi technikami.

Mamy nadzieję, że to wielkie „misiowe” święto zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.Podróżujemy samolotem...

listopad 2019r.

obraz 14 listopada przedszkolaki z grupy „Jeżyków”, „Pszczółek” i „Wiewiórek” pojechały wczesnym rankiem na wycieczkę do Centrum Edukacji Lotniczej Kraków- Balice, gdzie czekała ich fascynująca przygoda w pomieszczeniach zaaranżowanych na terminal pasażerski oraz wyposażonych w specjalistyczną infrastrukturę terminalową m.in. Punkt Informacji Lotniskowej, stanowiska Check-in, Punkt Kontroli Bezpieczeństwa. Podczas zwiedzania dzieci dowiedziały się co można a czego nie przewozić w bagażu samolotowym, zasadach pakowania bagażu podręcznego, kulturze zachowania na pokładzie samolotu czyli bezpiecznym i świadomym podróżowaniu. Ponadto dla każdego przedszkolaka został wydrukowany imienny bilet na podróż samolotem, by następnie mogli po kolei zasiąść w symulatorze lotu i na własne oczy przekonać się, że praca pilota jest bardzo odpowiedzialna.

Największy aplauz u przyszłych pasażerów samolotów wzbudził teatrzyk o Jasiu - rówieśniku uczestników, który wspólnie z Mamą leci na wakacje. Dzieci z uśmiechem śledziły przygotowania do podróży Jasia- pacynki, który podczas lotu poznaje tajniki latania, personel pokładowy oraz zwyczaje i zasady panujące na pokładzie.

Ostatnim punktem programu były zajęcia edukacyjne realizowane w ogólnodostępnej części terminala pasażerskiego Kraków Airport a dokładnie na tarasie widokowym, gdzie przedszkolaki obserwowały odlatujące i lądujące samoloty.

Miłe wspomnienia z wizyty na lotnisku na pewno pomoże przywołać dzieciom nowy przyjaciel pingwinek, którego każdy otrzymał na zakończenie wizyty w Centrum Edukacji Lotniczej, a który również może służyć jako podróżna poduszka.Konkurs rodzinny "Geometryczne cudaki"

listopad 2019r.

obraz W przedszkolu został zorganizowany konkurs rodzinny pt.: ,,Geometryczne cudaki”. Jest to działanie podjęte w ramach realizowanych treści z edukacji matematycznej. Celem konkursu było wprowadzenie dzieci w świat matematyki i rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez działania konstrukcyjno – manipulacyjne.

W konkursie rodzinnym pt. „Geometryczne cudaki” wzięło udział 23 dzieci wraz ze swoimi rodzicami wykazując się w swoich pracach nie tylko kreatywnością ale i oryginalnością oraz wrażliwością estetyczną. Prace można było podziwiać na wystawce zorganizowanej na korytarzu przedszkolnym. Należy podkreślić, że każda praca była wyjątkowa i pomysłowa, a zaangażowanie w konkurs wzbudzało radość w całej społeczności szkolnej.

Jury w składzie: trzech przedstawicieli Rady Rodziców, pani Dyrektor Przedszkola Emilia Łach, pani Lidia Pudełek i pani Katarzyna Kazanowska dokonały oceny prac 8 listopada biorąc pod uwagę następujące kryteria: kreatywność, pomysłowość pracy, udział dziecka w wykonaniu pracy, pracochłonność wykonania w tym oryginalność. W każdym z trzech wymienionych kryteriów można było uzyskać od 0 do 3 pkt, razem maksymalnie oceniania praca mogła uzyskać 9 pkt. Po przyznaniu punktów z każdego kryterium wszystkim zgłoszonym pracom jury podsumowało punkty i przyznało miejsca:

I miejsce uzyskali ex aequo: Wiktoria Sonik, Zuzanna Marzec, Oliwia Grelecka, Miłosz i Szymon Paluch, Krzysztof Migas. II miejsce uzyskali ex aequo: Karolina Klita, Amelia Król. III miejsce uzyskali ex aequo: Emilia Kocerba, Marcelina Król, Mikołaj Mazur, Nickolas Wawrzeń.

Wyróżnienia dla: Maja Motylska, Marcelina Motylska, Weronika Płatek, Nikodem Caba, Bartosz Gas, Patrycja Podsiadły, Lena Janik, Karol Walczyk, Gabriel Adamczyk, Igor Walosek, Zosia Drzewiecka, Hania Duź. Wszystkich uczestników konkursu nagrodzono podczas uroczystej akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę zorganizowanej 12 listopada w naszym przedszkolu wręczając upominki dla każdego dziecka oraz pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy wszystkim przedszkolakom oraz ich rodzicom  kreatywności i zaangażowania i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.Święto Niepodległości

listopad 2019r.

obraz W naszym przedszkolu 12 listopada 2019 r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy wraz z zaproszonymi rodzicami zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień.

Uroczystość rozpoczęto od hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, zaprezentowały montaż słowno-muzyczno-taneczny, w którym opowiedziały historię Polski w okresie zaborów oraz walkę narodu polskiego o wolność.

Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami.

Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „małych patriotów”.

Po uroczystej akademii zostały ogłoszone wyniki konkursu rodzinnego pt. „Geometryczne cudaki”.Wycieczka do Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach na spektakl - „ Królowa Śniegu”

listopad 2019r.

obraz 7 listopada 2019r. nasze przedszkolaki ze wszystkich grup czyli: Misie, Pszczółki, Jeżyki i Wiewiórki wybrały się do Centrum Kultury w Proszowicach na spektakl pt: „Królowa Śniegu”.

Wychowankowie z zapartym tchem śledzili losy Kaja i Gerdy. Dzieci poznały historię, która w bajkowy sposób ukazuje świat wartości, a co ważne, w trakcie spektaklu uczyły się odróżniać dobro od zła.

Podczas oglądania przedstawienia, dzieci bardzo przeżywały zaginięcie Kaja.  Pomagały Gerdzie w odnalezieniu przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw. Podczas barwnych poszukiwań, przedszkolaki odwiedziły krainę Królowej Śniegu, jej bajkowy pałac oraz zmierzyły  się z jej zimnym sercem. Wszystko po to, aby w obliczu zła, odkryć siłę miłości. Spektakl wywołał wiele emocji u przedszkolaków. Dzieci żywo reagowały podczas spektaklu, a uśmiech na ich twarzach i gorące brawa były dowodem na to, jak bardzo im się podobał.Konkurs - "Jesienne cyferki"

październik 2019r.

obraz W dniu 25 października w naszym przedszkolu, odbył się konkurs plastyczny, wewnątrzgrupowy (w każdej grupie wiekowej) pt. „Jesienne cyferki”. Przedmiotem konkursu było wykonanie  dowolną techniką pracy plastycznej, w której pojawią się cyferki  wykonane z jesiennych  materiałów przyrodniczych, tj. liście, nasiona, patyczki, ziarna zbóż i inne dary natury. Celem konkursu było: utrwalenie symboli matematycznych, zachęcenie dzieci do twórczego działania na miarę własnych możliwości i umiejętności, rozbudzanie u dzieci ciekawości i kreatywnego myślenia, dostrzeganie piękna natury, wzmacnianie więzi z kolegami w grupie. Dzieci w grupach wykonywały prace z wielkim zaangażowaniem, wykazywały się twórczą aktywnością. Wszystkie wykonane prace wzbudziły nasz zachwyt, zasłużyły na uznanie, pochwałę. Przedszkolaki zostały nagrodzone różnymi naklejkami oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy za aktywny udział w konkursie.Wycieczka do Koła Łowieckiego "Sarenka"

październik 2019r.

obraz W ramach współpracy z Kołem Łowieckim „ Sarenka” w Wawrzeńczycach przedszkolaki włączyły się w akcję - „ Pomagamy leśnym zwierzętom przetrwać zimę”. Na terenie naszego przedszkola, we wrześniu i październiku odbyła się zbiórka kasztanów i żołędzi. Na zaproszenie łowczego p. M. Pudełek z koła łowieckiego, dzieci z przedszkola Misia Uszatka w Igołomi w dniu 16.10.2019r. udały się z zebranymi darami do siedziby koła.

W domku myśliwskim, dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały ciekawych opowieści pana Witolda Latały, który pięknie opowiadał o historii koła łowieckiego, o tym, czym zajmują się myśliwi przez cały rok, jak jest ich misja. Dużą atrakcją był również pokaz rogu myśliwskiego i próby zagrania na nim. Następnie odbyło się długo oczekiwane przez dzieci spotkanie przy ognisku. Myśliwi przygotowali dla przedszkolaków pyszne pieczone kiełbaski i słodki poczęstunek. Odbył się również spacer wzdłuż wału wiślanego. Wróciliśmy zadowoleni, pełni nowych wrażeń.Akcja "Sprzątanie Świata"

wrzesień 2019r.

obraz Tradycyjnie, co roku, końcem września nasze przedszkolaki włączają się do akcji "Sprzątania Świata", by od najmłodszych lat uczyć się zasad dbania o środowisko. Na kilka dni przed planowaną akcją, dzieci zostały wprowadzone w tematykę dbania o szeroko pojęte środowisko. Dzieci zostały zapoznane z serią ilustrowanych książeczek m. in. o wykorzystaniu surowców wtórnych, uczyły się segregowania śmieci, rysowały otoczenie w którym chciałyby mieszkać.

W dniu 24 września przedszkolaki z chęcią i radością przyłączyły się do akcji, by posprzątać "naszą Ziemię". Zarówno maluszki oraz starsze dzieci sprzątały, zbierając śmieci w okolicy przedszkola. Wszyscy dzielnie zbierali papierki, worki foliowe, kartoniki, butelki i segregowali je do odpowiednich worków. Widząc, jak dużo jest śmieci wokół nas i jak trudno to wszystko posprzątać, przedszkolaki nauczyły się, że czystość otoczenia, w którym przebywamy, zależy tylko od nas.Spotkanie funkcjonariuszy policji z przedszkolakami

wrzesień 2019r.

obraz Dnia 19 września 2019 roku w Przedszkolu Samorządowym w Igołomi odbyło się spotkanie przedszkolaków z funkcjonariuszami Policji ze Słomnik. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pani policjantka przybliżyła dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomniała numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Przypominała również o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe.

Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Niektóre przedszkolaki zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. Bardzo pouczające było przeczytanie przez policjanta opowiadania-„ Jak miś Maciuś dostał mandat”, którego przedszkolaki z uwagą wysłuchały. Otrzymanie od zaproszonych gości kolorowanek z numerami alarmowymi, było zwieńczeniem tej niecodziennej wizyty.Pierwsze i drugie miejsce w konkursie plastycznym „ Zdobi, smakuje u Nas króluje”

wrzesień 2019r.

obraz W czerwcu 2019 r nasze przedszkole wzięło udział w konkursie plastycznym pt. „ Zdobi, smakuje u Nas króluje”, którego organizatorem było Centrum Kultury i Promocji w Wawrzeńczycach. Zgodnie z wytycznymi uczestnictwa, prace zostały wykonane na płótnie. Dwie grupy dzieci: 3 i 4- latki oraz 5- latki wykorzystując swoje możliwości artystyczne i twórczą wyobraźnię, przedstawiły w swoich „ dziełach” dorodne, smaczne, pełne witamin warzywa. Prace zostały namalowane specjalnymi farbami do płótna. Jury, spośród wielu nadesłanych prac konkursowych wyłoniło właśnie nasze na pierwsze i drugie miejsce. Uradowane przedszkolaki odebrały nagrody 1 września na Małopolskim Święcie Warzyw w Pobiedniku Wielkim. Wyrażamy nadzieję, że dzieciaki w dalszym ciągu będą angażować się w działalność artystyczną.Występ artystyczny na Święcie Warzyw w Pobiedniku Wielkim

wrzesień 2019r.

obraz1 września 2019r. odbyła szczególna uroczystość Targi Warzywnictwa podczas XII Małopolskiego Święta Warzyw w Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce na płycie lotniska w Pobiedniku Wielkim Organizatorem uroczystości była Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce wspierana przez Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach. Współpracę podjęli także: Aeroklub Krakowski oraz Stacja Paliw Petro Plus.

Po części oficjalnej konferansjerzy p. Andrzej Knapik i p. Małgorzata Knapik-Klapa zaprosili do prezentacji dzieci i młodzież z placówek edukacyjnych z terenu gminy Igołomi-Wawrzeńczyce. Mogliśmy oglądać różnego rodzaju tańce i posłuchać pięknych piosenek. Dzieci 5- lenie z naszego przedszkola zaprezentowały się w tańcu śląskim – „Trojak”. Możemy śmiało powiedzieć, że dzieci i młodzież z gminy Igołomi-Wawrzeńczyce są bardzo roztańczone i rozśpiewane.obraz

"Piknik Rodzinny - Festiwal Projektu" w przedszkolu w Igołomi

czerwiec 2019r.

obraz W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole realizowało projekt finansowany ze środków unijnych - „Zwiększenie dostępu do wychowania przedszkolnego dla dzieci 3-4 letnich na obszarze Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce". Dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych, dzięki którym rozwijały swoje zdolności i umiejętności recytatorskie, taneczne -wokalne, plastyczne, sportowe. Zaprezentowały je 30 czerwca, w piękne i słoneczne popołudnie, w ogrodzie przedszkolnym naszej placówki, gdzie zorganizowano „Piknik Rodzinny – Festiwal Projektu”. Tuż obok sceny zorganizowano prezentację prac plastycznych oraz prac ceramicznych powstałych na Warsztatach Terapii Zajęciowych w Pobiedniku Małym.

Pani Emilia Łach uroczyście przywitała wszystkich i zainaugurowała festyn. Zaproszeni goście: Pani Dorota Ryńca-Ropek – Dyrektor Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi, Pan Henryk Jończyk - Wice-wójt Gminy Igołomia - Wawrzeńczyce oraz Rodzice obejrzeli część artystyczną pt: „ Po Polsce z wiatrem wędrowanie” w wykonaniu naszych przedszkolaków. Każda grupa przygotowała inscenizację, piosenki, wierszyki i tańce związane z wybranym regionem Polski. Występowali Górale, Krakowiacy, Ślązacy i Mazowszanie. Dzieci zachwyciły swoim talentem i odwagą wszystkich zebranych. Nie jedna łza się zakręciła w oku, nie jedno serce biło mocniej, gdy przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki.

Następnie wszyscy zostali zaproszeni na przedszkolny plac zabaw, gdzie na całe rodziny czekało mnóstwo atrakcji. Było malowanie buziek, bańki mydlane, dmuchany zamek wata cukrowa i dużo dobrej zabawy przy muzyce. Nie zabrakło, pysznych ciast, owoców, napojów oraz innych smakołyków.

Rodzinny nastrój, słoneczna pogoda i przyjemna atmosfera sprawiły, że dzień ten był wyjątkowy, zarówno dla dzieci jak i rodziców. Zaprezentowane występy, a w szczególności tańce ludowe w przepięknych, regionalnych strojach oraz uśmiechy dzieci stworzyły niezapomniany klimat. Festyn rodzinny stał się doskonałą formą integracji dzieci z rodzicami i nauczycielami oraz okazją do dobrej wspólnej zabawy.obraz

Wycieczka do ZOO

czerwiec 2019r.

obraz W dniu 9 czerwca 2019r. przedszkolaki wyjechały na kolejną wycieczkę w ramach realizacji projektu unijnego „Zwiększenie dostępu do wychowania przedszkolnego dla dzieci 3 – 4 letnich na obszarze Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce”. Czerwcowa wycieczka odbyła się do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie.

Była to kolejna ciekawa przygoda dla dzieci z naszego przedszkola. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Spacerując alejkami ZOO, dzieci podziwiały wiele nieznanych im gatunków zwierząt. Miały doskonałą okazję do wzbogacenia wiadomości na temat zwierząt żyjących w różnych strefach klimatycznych świata.

Największy podziw spośród zwierząt wzbudziły żyrafy i słonie. Z wielkim zachwytem dzieci podziwiały przepiękne, kolorowe ptaki - ogromne wrażenie wywarły na nich pelikany i papugi Ary. Najbardziej figlarne okazały się jednak małpki, które na widok dzieci dały popis wręcz cyrkowych akrobacji. Sympatię wśród dzieci wzbudziły również małe osiołki, które ochoczo nastawiały głowy, żeby je pogłaskać. Podczas zwiedzania ZOO robiliśmy zdjęcia pamiątkowe, starając się uchwycić na nich wszystko to, co najciekawsze. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapisały się w pamięci przedszkolaków.

Podczas wyjazdu dzieci uczyły się również grzecznego i kulturalnego zachowania w miejscach publicznych. W drodze powrotnej czekał na nas pyszny obiad w Złotnikach. Po posiłku dzieci miło spędziły czas na pobliskim placu zabaw. Następnie wspólnie z rodzicami zmęczone, ale zadowolone i szczęśliwe wróciły do domów.Teatr Lalek Bajka z przedstawieniem „ Gucio zaczarowany”

maj 2019r.

obraz 29.05.2019r nasze przedszkole odwiedzili artyści z Teatru Lalek „ Bajka” ze Starego Sącza. Zaprezentowali dzieciom przedstawienie pt. „Gucio zaczarowany”. W bajce występuje 12 postaci: Gucio - później jako Mucha; Mama i Dziadek Gucia, Kret, dwa wróble, dwa robaki, pszczółka, dobra wróżka, mucha zwykła oraz narrator.

Głównym motywem bajki jest ukazanie problemu lenistwa i niechęci do nauki. Przedstawione są perypetie chłopca o imieniu Gucio, który za swoje lenistwo został zamieniony przez wróżkę w małą muchę. Gucio w swojej zaczarowanej postaci spotykał się z różnymi zwierzętami i ze zdziwieniem zauważył, że każda, nawet najmniejsza istotka miała jakieś zajęcie, które wykonywała dla pożytku ogólnego.

Opowiadanie w humorystyczny sposób mówi o tym, że każdy ma prawo do szczęścia, ale ma też obowiązki. Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało, swoje wrażenia i przeżycia wyrazili w swoich pracach plastycznych.obraz

XII Turniej Tańca Przedszkolaków

maj 2019r.

obraz Realizując projekt unijny „Zwiększenie dostępu do wychowania przedszkolnego dla dzieci 3 – 4 letnich na obszarze Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce” dzieci na organizowanych dodatkowych zajęciach w przedszkolu nabywały i doskonaliły umiejętności muzyczno – taneczne.

Dnia 30 maja 2019r., dwie grupy przedszkolne zaprezentowały swoje umiejętności taneczne na XII Turnieju Tańca Przedszkolaków organizowanym w Gminnym Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach. Organizatorem przeglądu jest Przedszkole Samorządowe w Wawrzeńczycach. Turniej cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i dlatego organizowany jest na sali gimnastycznej GCE w Wawrzeńczycach.

W tym roku swoje umiejętności prezentowało 14 grup przedszkolnych. Kultywowanie tradycji ludowych polskiego folkloru, prezentacja dorobku artystycznego przedszkoli oraz integracja dzieci z przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych było przewodnim celem tegorocznego turnieju. Dzieci prezentowały polskie tańce narodowe i regionalne. Nasze przedszkolaki zatańczyły Krakowiaka i Trojaka. Piękne popisy taneczne oraz kolorowe, precyzyjnie przygotowane stroje dzieci, wywołały u rodziców i nauczycieli westchnienia i wzruszenia, ale przede wszystkim radość i gromkie brawa.

Statuetkę za zajęcie I miejsca otrzymał oddział przedszkolny ze Szkoły Podstawowej w Tropiszowie. Pozostałe grupy biorące udział w występach otrzymały pamiątkowe medale, dyplomy i upominki. Serdecznie gratulujemy naszym przedszkolakom ślicznego wykonania tańców oraz dziękujemy nauczycielom i rodzicom za piękne przygotowanie dzieci do występu. To był miło spędzony czas.obraz

Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

maj 2019r.

obraz W ramach realizacji projektu unijnego „Zwiększenie dostępu do wychowania przedszkolnego dla dzieci 3 – 4 letnich na obszarze Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce”, w dniu 25 maja 2019r. dzieci przedszkolne wyjechały na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Po przybyciu na miejsce odpoczęły w ogrodzie Koziołka Matołka, a następnie wzięły udział w warsztatach teatralnych, na których poznały krótką historię Teatru Kamishibai. Oglądały baśnie pt "O siedmiu koźlątkach" oraz "Rower Walentynki". Ich prezentowaniu towarzyszył wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą muzyki i przenośnego teatru – drewnianej skrzyneczki. Pani lektor opowiadała bajkę i jednocześnie przesuwała papierowe „slajdy”.

Dla dzieci najbardziej oczekiwanym momentem było wejście przez mysią dziurę do „Bajkowego Świata”. Przedszkolakom towarzyszyły znane postacie z bajek: Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek i Dzwoneczek, które pokazały dzieciom umieszczone w skrytkach bajkowe rekwizyty. Przy tablicy interaktywnej przedszkolaki poznawały bajki i baśnie z różnych regionów świata. Podróżowały również pociągiem, przemierzając góry, lasy, świat podwodny, a nawet kosmos. Podróż pociągiem zakończono w ogrodzie, lecz by się do niego dostać i go otworzyć, mali podróżnicy musieli odnaleźć wśród bujnej roślinności odpowiedni klucz. Po wejściu do Baśniowej Krainy, w olbrzymich kwiatach przedszkolaki mogły odpocząć i wysłuchać wybraną bajkę a śmiałkowie mieli możliwość wykazania się odwagą przechodząc przez pień starego drzewa. Z ogrodu udało im się przedostać do studni, przez którą by przejść trzeba było poprawnie odpowiedzieć na cztery pytania. Czekało ich również przejście na drugą stronę lustra. Po przekroczeniu szklanej bariery ich oczom ukazały się, zamknięte w kryształowych kulach, postacie z baśni. Odwiedziły też tamtejsze kino, by obejrzeć projekcję bajki o Koziołku Matołku. To zaczarowane miejsce na długo pozostanie u naszych przedszkolaków w pamięci. Żal było wracać, no ale cóż każda bajka kiedyś się przecież musi skończyć.

W drodze powrotnej, w pobliskiej restauracji dzieci zjadły obiad. Po tak dużej dawce emocji i wrażeń wróciliśmy do przedszkola, gdzie już oczekiwali nas stęsknieni rodzice.Jestem Polakiem i Europejczykiem

maj 2019r.

obraz 2 maja, dzieci na zajęciach poznawały i utrwalały informacje o naszych symbolach narodowych. „Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste” - słowa wiersza Cz. Janczarskiego pt "Barwy ojczyste" słyszały przedszkolaki nie jeden raz. Flaga z bialo – czeronymi barwami, Godło Polski – biały orzeł w koronie na czerwonej tarczy oraz hymn "Mazurek Dąbrowskiego" stały się dla dzieci naszego przedszkola znanymi i bardzo ważnymi symbolami. Po zajęciach, z bialo – czerwonymi flagami dzieci z paniami wybrały się wspólny na spacer uliczkami naszej miejscowości. Przedszkolaki uczciły również przypadający na 9 maja - Dzień Unii Europejskiej. Przeprowadzane w grupach zajęcia rozbudziły w dzieciach ciekawość i zainteresowanie krajami Europy. Dowiedziały się jak wygląda flaga Unii Europejskiej i z ilu gwiazdek się składa. Następnie samodzielnie wykonały takie flagi. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej i przynależności do Unii Europejskiej.obraz

Przedszkolaki z wizytą na warsztatach terapii zajęciowej

kwiecień 2019r.

obraz W ramach realizacji projektu unijnego „Zwiększenie dostępu do wychowania przedszkolnego dla dzieci 3 – 4 letnich na obszarze Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce” w dniach 29 i 30 kwietnia 2019r. dzieci 4 i 5 letnie uczestniczyły w wyjeździe do Pobiednika Małego na Warsztaty Terapii Zajęciowej, na co dzień prowadzonych dla podopiecznych gminy przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” z Krakowa. Wyjazd został zorganizowany dla dwóch najstarszych grup przedszkola, które uczestniczyły w warsztatach ceramicznych. Zajęcia odbyły się w pracowni ceramicznej i prowadzone były przez specjalistę w tej dziedzinie. Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę dziecka, przygotowuje w ten sposób rękę do nauki pisania. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne i oczywiście jest wspaniałą zabawą. Wspólnie z osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami dzieci wykonywały gliniane ozdoby, które następnie zostały wypalone w profesjonalnym piecu do ceramiki.

Podczas kilkugodzinnego pobytu w Ośrodku Terapii Zajęciowej dzieci przygotowały i zjadły drugie śniadanie oraz miło spędziły czas na wspólnej zabawie.Kochamy Cię Ziemio i będziemy o Ciebie dbać

kwiecień 2019r.

obraz W dniach 23 – 25 kwietnia, w grupie dzieci 5-letnich został wdrożony program edukacji antynikotynowej pod hasłem ,,Chronimy środowisko - Dzień Ziemi ". Na zajęciach przedszkolaki zdobywały wiadomości na temat zachowań zagrażających i sprzyjających zdrowiu. Poznały skutki palenia papierosów oraz szkodliwości dymu papierosowego. Dowiedziały się, w jaki sposób należy zachować się, w obecności osoby palącej papierosa. Proponowane zabawy ruchowe i tematyczne oraz wspólne rozmowy inspirowały je do działań, których efektem były wykonane hasła ekologiczne.

Rodzice wspólnie z dziećmi z okazji obchodów ,,Dnia Ziemi" uczestniczyli w części artystycznej, złożyli przyrzeczenie ,,Młodego Ekologa" zostali obdarowani zielonym liściem oraz wzięli udział w przemarszu z hasłami ekologicznymi w pobliżu przedszkola.

25 kwietnia dzieci wszystkich grup licznie wzięły udział w wewnątrzprzedszkolnym konkursie recytatorskim ,,Kochamy szanujemy, pomagamy – Święto Ziemi”. Konkurs został zorganizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną - Filia w Igołomi. Do współpracy zaproszono również rodziców, którzy zadbali o przygotowanie swoich  dzieci do konkursu.

Każdą grupę przedszkolną reprezentowało kilkoro dzieci. Przejęci udziałem w konkursie byli nie tylko uczestnicy, ale również ich rodzice, którzy ze wzruszeniem oglądali występy swoich pociech. Wszystkie interpretacje wierszy były znakomite, dlatego szacowne jury miało ogromny problem z podjęciem werdyktu. Jury zgodnie stwierdziło, że wszystkie dzieci zostały doskonale przygotowane do konkursu, a  przedszkolaki potrafią pięknie recytować o walorach przyrody.

Udział w konkursie umożliwił dzieciom zaprezentowanie swoich zdolności artystycznych, pokonać tremę, oraz udowodnić że poezja polskich poetów jest im bardzo bliska. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale, dyplomy i upominki, a laureaci konkursu nagrody książkowe. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.Przedszkolaki uczą się udzielać pierwszej pomocy

marzec 2019r.

obraz Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem i właśnie dlatego z tą tematyką należy oswajać dzieci już od najmłodszych lat. To one często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, bo działają instynktownie.

28 marca 2019r. w naszym przedszkolu odbyły się, jak co roku zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadzone zostały przez panią Agnieszkę Kantorowicz, która dzieliła się z przedszkolakami wiedzą i umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Spotkania odbyły się we wszystkich grupach wiekowych. Podczas zajęć dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Największe emocje wśród przedszkolaków wzbudził pokaz czynności resuscytacji wykonany na fantomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Dzieci pod okiem prowadzącej samodzielnie wykazywały się znajomością udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bocznej, bezpiecznej oraz resuscytację na fantomach. Utrwalały numery alarmowe, jak również kolejność podejmowania działań podczas udzielania pomocy.

Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Często to właśnie małe dziecko właściwie edukowane, staje się bohaterem prezentując dojrzałą postawę w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.Pokaz zwierzat egzotycznych

luty 2019r.

obraz 26 lutego odbył się w naszym przedszkolu pokaz zwierząt egzotycznych. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć z bliska owady, płazy, gady – okazy niespotykane i wyjątkowe. Dzieci podziwiały między innymi owady: straszyka nowogwinejskiego (z Nowej Gwinei) i straszyka filipińskiego (pochodzącego z Filipin). Były prezentowane również kolorowe pająki ptaszniki: ptasznik olbrzymi i ptasznik czerwonokolanowy. Przedszkolaki oglądały też płazy ogoniaste - traszki pirenejskie, piękne jaszczurki: scynk ognisty, gekon tygrysi, gekon złocisty, ostajnica nakrapiana, zwana też rybką piaskową. Największe emocje wzbudził jednak niewielki wąż dwuplamy z Azji, którego właściciel trzymał na ręce.

Wszystkie dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały niecodzienne okazy. Pokazywane zwierzątka pochodziły z Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, a także z południowej Europy. Z przejęciem słuchały, opowiadanych z pasją właścicieli zwierząt egzotycznych, ciekawostek o ich życiu, upodobaniach, zwyczajach oraz o właściwej ich pielęgnacji.Wycieczka do Muzeum Archeologicznego w Igołomi

luty 2019r.

obraz 12 lutego przedszkolaki wraz z paniami wybrały się na pieszą wycieczkę do Zespołu Pałacowo – Parkowego w Igołomi. Dzieciom pokazano najobszerniejsze i najokazalsze wnętrze pałacu – okrągły salon z balkonem od strony ogrodu. W salonie znajduje się kominek, nad którym umieszczono płaskorzeźbę orła a poniżej scenę składania ofiar Eskulapowi. Przedszkolaki zobaczyły również sąsiadujący z salonem gabinet, którego ściany ozdobione zostały oryginalną jaskrawą dekoracją z parą sfinksów. Sufity w pomieszczeniach ozdobione są rozetami ułożonymi z liści.

Obecnie w pałacu mieści się pracownia archeologiczna Polskiej Akademii Nauk i muzeum. Dzieci zostały zaproszone przez pana archeologa do jednej z sal, w której zostały zgromadzone znaleziska: skorupy, naczynia ceramiczne, ozdoby i narzędzia pracy ludzi sprzed 5 tysięcy lat. Przedszkolaki dowiedziały się, że podstawowym zajęciem naszych przodków było: wytwarzanie naczyń ceramicznych i rolnictwo. Świadczą o tym umieszczone w gablocie eksponaty narzędzi rolnych, żniwnych i innych związanych z produkcją rolną. Natomiast naczynia ceramiczne, które wypalano w igołomskich piecach były starannie wykonane na kole garncarskim i miały najczęściej kolor siwy. Ówcześni mieszkańcy Igołomi to słowiańscy rolnicy i garncarze. Pan archeolog opowiadał dzieciom o swojej pracy i zaprezentował narzędzia, których używa w pracach wykopaliskowych. Pokazał łopatę, łopatki, pędzelki oraz księgę, w której opisywane jest miejsce znaleziska.

Przeżycia i emocje, które towarzyszyły dzieciom  podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy o pracy archeologa oraz o miejscu ich mieszkania.Zabawa karnawałowa

luty 2019r.

obrazKarnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.

W piątek 5 lutego w naszym Przedszkolu odbył się wielki bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych filmów i bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać niecodzienne postacie: wróżki, królewny, motylki, tygryska, pszczółkę, strażaków, Spider-Manów, Batmana, Zorro, piratów, strażaków i policjantów… Bardzo dobrze dobrane stroje i charakteryzacja na buźkach sprawiły, że dzieci było bardzo trudno rozpoznać.

Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie przedszkolaki z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wszyscy bawili się znakomicie. Były tańce – łamańce, pociąg oraz ulubione piosenki dzieci Czekolada i Krasnoludek. Wielką atrakcją podczas balu okazały się zabawy w parach z szarfami, a następnie z kolorowymi balonami oraz liczne konkursy, w których wszyscy wzięli bardzo chętnie udział. Rada Rodziców przygotowała dla dzieci słodki poczęstunek. Dzieci mogły sobie również zrobić pamiątkowe zdjęcia w pięknych przebraniach.

Na naszym balu emocji, radości i uśmiechów było co nie miara, dlatego też warto organizować dla dzieci takie atrakcje, które z pewnością w przyszłości będą miło wspominać. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie balowych strojów.Dzień Babci i Dziadka

styczeń 2019r.

obrazDzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest co roku bardzo hucznie. Mimo, że za oknem panuje zima i mróz, to w przedszkolu jest to jeden z najcieplejszych dni w roku. Sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach.

W dniu 29 stycznia, przedszkolaki zaprosiły swoje ukochane Babcie i Dziadziusiów na uroczystą akademię z okazji ich święta. Każda grupa przedszkolaków przedstawiła program artystyczny, w którym dzieci prezentowały umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Poprzez wiersze, piosenki oraz taniec wyraziły kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Mali artyści z wielkim przejęciem odtwarzali swoje role, a Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Podczas występów dzieci, gościom niejedna łza zakręciła się w oku, a serce zabiło mocniej niż zwykle. Po zaprezentowaniu części artystycznej, dzieci z każdej grupy odśpiewały "Sto lat" i wręczyły Babciom i Dziadziusiom pamiątkowe laurki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców dzieci.

Atmosfera spotkania przepełniona była rodzinnym ciepłem. Niewątpliwie był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.Wigilijne spotkanie

grudzień 2018r.

obrazŚwięta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to czas magiczny i radosny. Czas pełen zadumy, refleksji i rodzinnych spotkań. 20 grudnia, w niezwykle świątecznym nastroju, w każdej grupie odbyło się wigilijne spotkanie. Bożonarodzeniowy klimat dopełniały okolicznościowe dekoracje, lampki, choinki oraz odświętnie nakryte stoły z poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Przyszedł czas na  wspólne spotkanie wigilijne, podczas którego wszyscy dzieląc się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia, wspólnie kolędowali i częstowali się przygotowanymi smakołykami.

Ten dzień upłynął wszystkim w miłej i serdecznej atmosferze. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Takie szczególne momenty integrują i wzmacniają  wzajemne relacje między dziećmi.Święty Mikołaj w przedszkolu

grudzień 2018r.

obrazWreszcie nadszedł dzień, na który dzieci czekały z utęsknieniem – do naszego przedszkola przybył św. Mikołaj! Emocji było mnóstwo. Podczas spotkania z Mikołajem przedszkolaki zaśpiewały dla niego piosenki i wyrecytowały wierszyki, a nawet tańczyły w kółeczku. Po występach, Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Przedszkolaki podchodziły do Mikołaja i z radością odbierały od niego tajemniczy kuferek. Niektóre z dzieci były bardzo odważne, bo siadały nawet na jego kolanach i pozowały do zdjęć.

A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja, na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny, a Rodzicom za zaangażowanie i wsparcie okazane naszym przedszkolakom!Andrzejkowe "czary - mary"

listopad 2018r.

obraz30 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa dla wszystkich przedszkolaków. Przedszkole zamieniło się w magiczną krainę, do której wkroczyła wróżka z czarodziejską różdżką. Od razu wiadomo było, że będzie to czas wróżb, czarów i przepowiedni na przyszłość. Podekscytowane dzieci z radością poznawały andrzejkowe tradycje i różnymi sposobami odkrywały sekrety losu.

W ten magiczny dzień, przedszkolaki odkrywały, kim zostaną w przyszłości. Za pomocą kart, monet wrzucanych do wody, szczęśliwych liczb z kostki, wędrujących kapciuszków, serduszek z imionami a także innych tajemniczych przedmiotów dowiadywały się, czy spełnią się ich najskrytsze marzenia. Były też tańce przy muzyce, pląsy, korowody, improwizacje taneczne z kolorowymi balonami i wstążkami. Dzieci bawiły się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nich ogromną ciekawość. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam również wielu radosnych przeżyć.Konkurs plastyczny "Nasze emocje i uczucia"

listopad 2018r.

obrazEmocje odgrywają zasadniczą rolę w życiu każdego człowieka - zarówno dzieci jak i dorosłych . Towarzyszą nam w różnych sytuacjach, odpowiadają za relacje ze światem zewnętrznym. Dlatego też w tym roku nasze przedszkole podjęło działania związane z emocjami i uczuciami.

Zorganizowaliśmy konkurs pod tytułem „Nasze emocje i uczucia” głównym celem było kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć w formie plastycznej. Dzieci wraz z rodzicami bardzo zaangażowali się w tworzenie przepięknych prac. Wszystkie prace zostały nagrodzone i wyeksponowane w holu przedszkolnym, emocji nie było końca.Święto Pluszowego Misia

listopad 2018r.

obraz23 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. Dzieci z dumą przedstawiały kolegom i koleżankom swojego ukochanego misia Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże. A każdy był piękny i wyjątkowy.

Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały historii misiowego święta, wspólnie uczyły się, a następnie recytowały wierszyki i rymowanki o Misiach. Bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, „Pokochaj Pluszowego Misia”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano również wiele niecodziennych atrakcji, takich jak: zabawy ruchowe i gimnastyka z misiami, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek a także degustacja miodku. Jednak największą atrakcją okazały się odwiedziny Misia Uszatka. Przedszkolaki w każdej grupie witały go z radością. Tańcom i zabawom z Misiem Uszatkiem nie było końca. Gość chętnie pozował do zdjęć z wszystkimi przedszkolakami.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Wszyscy z niecierpliwością czekają już na kolejne Święto Pluszowego Misia.Uroczysta akademia z okazji 100 - lecia Odzyskania Niepodległości

listopad 2018r.

obrazDzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli: hymnu narodowego, godła i biało – czerwonej flagi.

Dlatego też 9 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście. Grupa starszaków pod kierunkiem pani Lidii Pudełek zaprezentowała główną część artystyczną, w której uczestniczyły wszystkie przedszkolaki i ich rodzice.

Uroczystość rozpoczęła p. Wicedyrektor E. Łach, serdecznie witając przybyłych gości. Następnie, z należytą postawą i powagą, ubrani na galowo z przypiętymi biało – czerwonymi kotylionami, przedszkolaki odśpiewały Hymn Państwowy. W swoim programie artystycznym starszaki recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne, które przybliżyły wszystkim historyczne wydarzenie z 11 listopada 1918 roku. Również średniaki i maluchy zaakcentowały swój udział w akademii. Odświętnie ubrane z przypiętymi kotylionami i flagami biało – czerwonymi, z wielkim przejęciem i tremą recytowali wspólnie przygotowane wierszyki, podkreślając, że są dumni z tego, iż mieszkają w Polsce i są Polakami.

Na zakończenie uroczystości odbył się przemarsz uliczkami naszej miejscowości. Wszystkie dzieci, rodzice i pracownicy przedszkola, trzymając biało – czerwone flagi, uczestniczyli w rodzinnym pochodzie.

W przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców - „Kocham Cię Polsko – patriotyzm w mojej rodzinie”. Wśród przyniesionych prac konkursowych sześć otrzymało nagrody i dyplomy za zajęcie I-go, II-go i III-go miejsca. Pozostałe dziesięć prac wyróżniono i nagrodzono upominkami oraz dyplomami. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy!Przedszkolaki pamiętają o zmarłych

listopad 2018r.

obrazW nawiązaniu do Święta Zmarłych oraz zbliżającego się Święta Niepodległości, 4-5 latki odwiedziły cmentarz. Celem wizyty było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami zmarłych. Pogoda była słoneczna, a więc obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami, wieńcami oraz zniczami. W przedszkolu uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci."Magiczne słowo" - przedstawienie Teatru Lalek "Bajka"

październik 2018r.

obrazW dniu 25 października dzieci obejrzały spektakl teatralny pt. „Magiczne słowo” w wykonaniu aktorów z Teatru Lalek „ Bajka” . Głównym przesłaniem płynącym z przedstawienia był problem wychowawczy. Oglądnięty spektakl uzmysłowił dzieciom jak ważne w życiu jest używanie czarodziejskich słów: proszę, przepraszam i dziękuję oraz okazywanie szacunku do drugiego człowieka. Wszystkie przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem śledziły losy znudzonej i kapryśnej Lenki, która kłóciła się z siostrą i nie słuchała swojej mamy.

Dzieci były niezwykle zaciekawione pouczającą historią Lenki, scenografią oraz muzyką. Po przedstawieniu wraz z aktorami odbyła się rozmowa na temat zachowania Lenki. Przedszkolaki zrozumiały, że należy używać słowa przepraszam i nie warto obrażać się i kłócić z błahych powodów. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.Pomagamy leśnym zwierzętom w okresie zimowym

październik 2018r.

obrazW ramach współpracy z kołem Łowieckim "Sarenka", dzieci wspólnie z rodzicami włączyły się w akcję "Pomagamy zwierzętom w czasie zimy". Zbiórka kasztanów, żołędzi i orzechów odbyła się od 18.09.2018r i trwała do 18.10.2019r. Dzieci zebrały około 100 kg darów jesieni. Zebrane dary zostały przekazane na ręce łowczego z koła Łowieckiego "Sarenka" z Wawrzeńczyc.Uroczysta akademia z okazji otrzymania oczyszczacza powietrza

październik 2018r.

obrazW ramach projektu Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze, Przedszkole w Igołomi otrzymało od Marszałka Województwa Małopolskiego oczyszczacz powietrza. Z tej okazji, w dniu 15 października 2018 r. zorganizowano uroczystą akcję edukacyjną dotyczącą zanieczyszczenia i ochrony powietrza z udziałem dzieci i ich rodziców. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce – Pan Józef Rysak, Dyrektor Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi – Pani Dorota Ryńca-Ropek, oraz Wicedyrektor Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi – Pani Emilia Łach. Po uroczystym rozpoczęciu, Pani Emilia Łach odczytała list od Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Jacka Krupy skierowany do Rodziców i Nauczycieli, którym na sercu leży ochrona i czystość powietrza.

Następnie przedszkolaki ze wszystkich grup, pod opieką swoich wychowawczyń, przedstawiły część artystyczną. Starszaki z udziałem rodziców wystąpiły w przedstawieniu Piortuś i powietrze. Młodsze grupy natomiast, recytowały wiersze o tematyce ekologicznej oraz śpiewały piękne piosenki. Kolejny punktem uroczystości były warsztaty plastyczne dla rodziców i dzieci. Na sztalugach powstawały ich twórcze dzieła na temat Jak chronić powietrze przed zanieczyszczeniami?. Następnie, w zabawach badawczych z powietrzem, przy relaksacyjnej muzyce, dzieciaki dotleniały swoje płuca oraz wykonywały ćwiczenia oddechowe z kolorowymi piórkami. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, po czym Wójt Gminy Igołomia- Wawrzeńczyce zabrał głos w sprawie zanieczyszczenia powietrza w naszym regionie. Ostatnim punktem uroczystości było sadzenie przez rodziców wraz z dziećmi młodych drzew w ogrodzie przedszkolnym, aby było więcej zieleni i świeżego powietrza.

Zorganizowana akcja miała na celu uwrażliwienie lokalnej społeczności na problem i konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Mamy nadzieję, że oczyszczacz powietrza będzie spełniał swoje zadanie i dzięki niemu powietrze w przedszkolu będzie czyste, a przedszkolaki będą zdrowsze.Wizyta policjanta w naszym przedszkolu

wrzesień 2018r.

obraz27.09.2018r. nasze przedszkole odwiedził pan policjant z Komisariatu Policji w Słomnikach. Rozmawiał z przedszkolakami o bezpiecznym zachowaniu na drodze, przypominiał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Następnie wytłumaczył, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się opowiadania o codziennej pracy Policjanta.

Dzięki takim spotkaniom dzieci na pewno nie będą obawiały się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom z osobą, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.Przedszkolaki sprzątają Świat

wrzesień 2018r.

obrazDnia 21.09.2018r. dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny przyłączyły się pod opieką swoich nauczycieli do „Akcji Sprzątania Świata 2018”.Na kilka dni przed akcją, dzieci zostały wprowadzone w tematykę dbania o środowisko. Rozmawiały o konieczności dbania o naszą planetę, a w szczególności o swoje najbliższe otoczenie, oraz o tym jakie korzyści płyną z takich działań. Z przedszkolakami rozmawiano również o konieczności segregowania śmieci i o recyklingu.

Gdy nadszedł dzień akcji, dzieci pełne zapału, zaopatrzone w rękawiczki i worki ruszyły w teren. Przedszkolaki bardzo poważnie potraktowały postawione przed nimi zadanie i bardzo dokładnie wysprzątały okolice przedszkola. Zbierane śmieci były segregowane w workach, następnie wyrzucone do odpowiednich pojemników na odpady.Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu bardzo chętnie i z wielkim przejęciem, bo wiedzą już, że w czystym środowisku żyje się lepiej.Zajęcia w ramach realizacji projektu unijnego "Zwiększenie dostępu do wychowania przedszkolnego dla dzieci 3,4 letnich na obszarze Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce"

wrzesień 2018r.- czerwiec 2019r.

Zajęcia z terapii logopedycznej

obrazZajęcia z terapii logopedyczne są prowadzone w celu eliminacji problemów związanych z prawidłową wymową oraz korekcją wad wymowy u dzieci. Podczas zajęć szczególną wagę przywiązuje się do ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń narządów mowy, słuchowych i logorytmicznych oraz ćwiczeń koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej. Skuteczność zajęć zwiększona została dzięki zakupionym pomocom do tych zajęć oraz kwalifikacjom nauczycieli (logopedzi). Zajęcia prowadzone są w ramach podstawy programowej w każdej grupie wiekowej po 0,5 godz. w tygodniu oraz poza podstawą programową w wymiarze 2 godzin w tygodniu. W sumie zajęcia będą realizowane w wymiarze 400 godzin.

Zajęcia z integracji sensorycznej

obraz Termin integracja sensoryczna określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych (bodźców) napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Metoda integracji sensorycznej to jedna z ważniejszych metod wykorzystywanych w pracy z dziećmi z problemami w rozwoju. W pierwszej kolejności kierowana jest do dzieci z trudnościami w uczeniu się, ale również można stosować ją w przypadku niepełnosprawności intelektualnej. Zajęcia odbywają się we wszystkich grupach wiekowych poza podstawą programową w wymiarze 2 godzin w tygodniu. W sumie zajęcia będą realizowane w wymiarze 320 godzin.

Zajęcia rozwijające sprawność manualną – „Terapia ręki”

obrazZajęcia mają na celu usprawnienie motoryki małej czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, sprawność manualną dłoni, koordynację pomiędzy dłońmi, jak również dostosowanie wrażeń dotykowych. Terapia ręki ma na celu zaangażowanie całej kończyny górnej w wykonywanie różnorodnych zadań poprawiających jej funkcjonowanie i doskonalenie ruchów precyzyjnych. Wszystkie działania wykorzystywane na zajęciach są precyzyjnie dobrane do funkcjonalnego i intelektualnego poziomu dziecka, stwarzając możliwość dalszego rozwoju w przyjazny i interesujący sposób. Zajęcia odbywają się we wszystkich grupach wiekowych w wymiarze 1 godziny w tygodniu w ramach podstawy programowej oraz w wymiarze 2 godzin w tygodniu poza podstawą programową. W sumie zajęcia będą realizowane w wymiarze 480 godzin.

Zajęcia z dziećmi o zaburzonym rozwoju społeczno-emocjonalnym

obrazŚwiadomość własnych emocji, umiejętność radzenia sobie z nimi, a także zdolność dostrzegania emocji u innych ludzi przyczyniają się do rozwijania pozytywnych relacji społecznych. Brak umiejętności radzenia sobie z emocjami, takimi jak lęk, złość albo smutek mogą stanowić podłoże do rozwoju zaburzeń emocjonalnych u dzieci. Umiejętność panowania nad emocjami może wpływać na radzenie sobie z trudnościami, a także na odniesienie sukcesu w późniejszym życiu zawodowym i prywatnym. Głównym założeniem zajęć jest podejmowanie oddziaływań w celu stymulowania rozwoju społeczno-emocjonalnego u dzieci. Metody pracy zostały zaplanowane w odniesieniu do poszczególnych elementów inteligencji emocjonalnej, takich jak: świadomość emocji, samokontrola emocjonalna, zdolność empatii, umiejętność współdziałania z innymi ludźmi. Zajęcia odbywają się w wymiarze 2 godz. w tygodniu w ramach podstawy programowej. W sumie zajęcia będą realizowane w wymiarze 320 godzin.

Zajęcia psychoruchowe

obrazAktywność ruchowa pobudza i stymuluje rozwój dziecka w każdej sferze: fizycznej, społecznej, estetycznej, umysłowej i emocjonalnej oraz zapewnia jego optymalny rozwój i zdrowie. Sprawność ruchowa dzieci jest ściśle związana z rozwojem intelektualnym. U dziecka w wieku przedszkolnym rozwija się ona przez nabywanie doświadczeń i nawyków ruchowych między innymi w działalności sportowej. Aktywność ruchowa wzmacnia organizm i rozwój fizyczny dziecka. Jest również stymulatorem życia psychicznego: wpływa na wychowanie moralne, estetyczne i społeczne. Podczas zajęć ruchowych dziecko gromadzi spostrzeżenia, wzbogaca swoje doświadczenia, wyobrażenia, kształci pamięć, uwagę i myślenie. Ćwicząc w grupie podporządkowuje się ogółowi, słucha, przestrzega przyjętych norm współżycia, kształtuje swój charakter, uczucia i wolę. Ponadto pobudza dziecko do podejmowania różnych form działalności, samodzielnych jak i kierowanych. Zajęcia psychoruchowe odbywają się w każdej grupie dwa razy po 30 min w tygodniu w ramach podstawy programowej. W sumie zajęcia będą realizowane w wymiarze 160 godzin.

Zajęcia stymulujące rozwój psychoruchowy

obrazZajęcia planowane są głównie na świeżym powietrzu - na placu zabaw oraz w salach w formie zabaw ruchowych. Dostosowane są do potrzeb i możliwości każdego dziecka. W celu zrealizowania założeń zajęć psychoruchowych zamontowano dodatkowe elementy na placu zabaw, aby liczba i jakość urządzeń była odpowiednia do ilości oraz wieku dzieci z niego korzystających. Na zajęciach stymuluje się rozwój sprawności ruchowej - poprzez kształtowanie prawidłowej postawy, kształtowanie motoryki: szybkości, gibkości, zwinności, koordynacji ruchowej, rozwijanie koordynacji ruchowej, wyrabianie pozytywnej motywacji do zabaw i zajęć ruchowych. Zajęcia psychoruchowe odbywają się w każdej grupie w wymiarze 1 godziny w tygodniu w ramach podstawy programowej. W sumie zajęcia będą realizowane w wymiarze 160 godzin.

Zajęcia muzyczno - taneczne

obrazZajęcia muzyczno taneczne są uzupełniającą formą zajęć stymulujących rozwój psychoruchowy. Mają na celu rozwijać u dzieci ogólne zdolności taneczno - ruchowe, sprawność ruchową, wyrabiać poczucie rytmu. Ale także podniosą wrażliwość słuchową , rozwiną koncentracje uwagi i koordynację wzrokową ruchową dzieci. Wprowadzone zostaną elementy różnych tańców, w tym tańców klasycznych , regionalnych czy narodowych. Zajęcia odbywają się we wszystkich grupach wiekowych poza podstawą programową w wymiarze 1 godziny w tygodniu. W sumie zajęcia będą realizowane w wymiarze 160 godzin.

Zajęcia teatralne

obrazZajęcia teatralne mają sprzyjać kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji kluczowych u dzieci w wieku przedszkolnym a głównie kształtować właściwe postawy, umiejętności w zakresie kreatywności innowacyjności oraz pracy zespołowej. Dzieci pracują między innymi nad emisją głosu, dykcją, plastyką ruchu i interpretacją tekstu. Zajęcia obejmują również zabawy ruchowe - to doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni i nauki pracy w grupie. Zajęcia odbywają się we wszystkich grupach wiekowych poza podstawą programową w wymiarze 1 godziny w tygodniu. W sumie zajęcia będą realizowane w wymiarze 160 godzin.

Zajęcia plastyczne

obrazGłównym założeniem zajęć plastycznych jest kształtowanie wrażliwości na piękno oraz rozwijanie poczucia estetyki u dzieci. Należy dbać o wychowanie w tym kierunku już od wczesnego dzieciństwa. Zadaniem przedszkola jest rozwijanie wszelkich zdolności dziecka, dzięki czemu kształtuje ono swoją osobowość. Poprzez rozwój zainteresowań plastycznych i umiejętności praktycznych rozbudzana zostaje kreatywność, zmysł estetyki oraz potrzeba tworzenia u dzieci. Ćwiczenia plastyczne pozwalają na wyrażanie samego siebie, swojej osobowości i uczuć. Tworząc prace plastyczne, dziecko rozwija własną wyobraźnię i pomysłowość, staje się samodzielne, nabywa umiejętność radzenia sobie, dobierania narzędzi i materiałów potrzebnych do realizacji projektu, wykazywania inicjatywy. Zajęcia plastyczne odbywają się we wszystkich czterech grupach,w ramach podstawy programowej raz w tygodniu po 30 min. W sumie zajęcia będą realizowane w wymiarze 80 godzin.

Warsztaty przyrodnicze „Mały ekolog”

obrazWarsztaty te mają na celu uwrażliwienie przedszkolaków na elementy przyrody ożywionej i nieożywionej poprzez pokazywanie jak wygląda stan jakościowy naszych wód, powietrza, ziemi oraz w jakich warunkach żyją zwierzęta. Dzieci wyniosą z warsztatów konieczność dbania o środowisko (powietrze, wody, ziemię, rośliny, zwierzęta.) Będzie to możliwe dzięki krótkim zajęciom tematycznym wyprowadzającym tematykę oraz krótkim wycieczkom po najbliższej okolicy i obserwacji otoczenia. Zajęcia odbywają się w każdej grupie dwa razy po 30 min w miesiącu poza podstawą programową. W sumie zajęcia będą realizowane w wymiarze 40 godzin.

Zajęcia ceramiczne

W ramach zajęć zaplanowano dla dwóch najstarszych grup przedszkola 3 godzinny wyjazd na warsztaty ceramiczne do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pobiedniku Małym. Będzie to innowacyjna forma zajęć ceramicznych zrealizowana przy udziale osób niepełnosprawnych i dzieci przedszkolnych, która uwrażliwi przedszkolaków do przekazania swoich emocji podczas tworzenia. W sumie zajęcia będą realizowane w wymiarze 6 godzin.Występy przedszkolaków na XI Małopolskim Święcie Warzyw

wrzesień 2018r.

2 września 2018r. na terenie Lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim odbyło się XI MAŁOPOLSKIE ŚWIĘTO WARZYW, organizowane przez Gminę Igołomia – Wawrzeńczyce. Uroczystość ta jest hołdem - dożynkami warzywniczymi, dowodem wdzięczności dla rolników za ich ciężką pracę na roli. Uroczyste obchody święta otworzył występ ubiegłorocznych absolwentów naszego przedszkola, którzy zaprezentowali taniec Latino przygotowany pod kierunkiem p. Agnieszki Kantorowicz. Występ przedszkolaków zgromadził przed sceną wiele osób. Mali tancerze zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Każde dziecko dostało bilet na karuzelę w wesołym miasteczku.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie, poświecenie swojego wolnego czasu i przygotowanie dzieci do występu.obraz

W przedszkolu pojawił się pierwszy oczyszczacz powietrza

wrzesień 2018r.

obrazW dniu 30 sierpnia 2018r. Przedszkole w Igołomi otrzymało oczyszczacz powietrza. Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowane ze środków Programu LIEF Unii Europejskiej. Zakup oczyszczaczy jest elementem akcji społecznej mającej na celu uwrażliwienie na problemy jakości powietrza. „Oczyszczacz powietrza to nie tylko lepsze powietrze dla naszych dzieci, to również zwrócenie uwagi dorosłych by zaczęli przykładać większą wagę do stosowanego w ich domach źródła ogrzewania”

Więcej informacji o akcji Marszałka Województwa Małopolskiego https://powietrze.malopolska.pl/aktualności/sezon-smogowy-już-nie-straszny-dzieci-odetchna-czyystym-powietrzem/

Wycieczka do "Rogatego Rancza" w Zabierzowie

czerwiec 2018r.

W dniu 20 czerwca 2018r. przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce do Rogatego Rancza w Zabierzowie. Po przyjeździe na miejsce czekało na nas wiele atrakcji. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Dzikiego Zachodu, poznały dawne urządzenia rolnicze. Nauczyły się w jaki sposób witają się Indianie, jak wygląda ich ubiór. Dużą atrakcją dla dzieci było malowanie twarzy w indiańskie znaki oraz siedzenie w indiańskim namiocie – tipi. Bardzo chętnie wzięły udział w wyścigach na trzyosobowych nartach, strzelaniu z łuku oraz łowieniu rybek. Ponadto odbyły wizytę w mini zoo, w którym pyszną marchewką karmiły króliczki, koziołki, tudzież inne zwierzęta hodowane na terenie rancza. Wybraliśmy się także na spacer do pobliskiego lasu, słuchaliśmy śpiewu ptaków i szumu drzew. Na zakończenie pobytu w ranczu dzieci pofiglowały na wspinaczce, zjeżdżalni i huśtawkach. To był wspaniały dzień, pełen niezapomnianych wrażeń!Mali ratownicy w przedszkolu

czerwiec 2018r.

18 czerwca 2018r. w przedszkolu odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych.

Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Wiedzą już, że udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat wprowadzać do przedszkoli tematykę pierwszej pomocy, instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. 

Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pani Agnieszki Kantorowicz mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

Po tych zajęciach dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać karetkę lub kogoś dorosłego i powiadomić o zdarzeniu.

Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.XI Turniej Tańca Przedszkolaków

czerwiec 2018r.

W dniu 14.06.2018 r. Odbył się XI Turniej Tańca Przedszkolaków. Organizatorem było Przedszkole w Wawrzeńczycach oraz Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach. W tym roku na parkiecie rządził taniec Latino.

Do Turnieju przystąpiło 11 grup tanecznych z naszej gminy oraz z gmin ościennych. Patronat nad tym wydarzeniem objął Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Wszystkie prezentacje były wspaniale przygotowane. Mogliśmy podziwić piękne stroje i ciekawe choreografie taneczne. Wszystkie dzieci prezentowały się cudownie.

Nasze Przedszkole reprezentowane było przez 9-osobowy zespół dzieci z grupy II pod kierunkiem pani Agnieszki Kantorowicz. Z dużym wdziękiem zaprezentowali pomysłowe rozwiązanie choreograficzne do melodii pt. "Gummy Bear". Mali tancerze w przepięknych strojach i z dużym wdziękiem poruszali się w takt muzyki. Od licznie zebranej publiczności zostali nagrodzeni licznymi brawami.

Konkurs tańca Latino okazał się pięknym widowiskiem, dostarczającym cennych doświadczeń nauczycielom, a wszystkim widzom miłych wrażeń i bogatych przeżyć artystycznych. Na wyróżnienie zasłużyli wszyscy uczestnicy konkursu. Zarówno dzieci jak i nauczyciele włożyli ogrom pracy w przygotowanie występów. Każda grupa uczestników otrzymała pamiątkowe medale, dyplom oraz nagrody rzeczowe.

Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.III Przegląd Teatrzyków Dziecięcych

maj 2018r.

W dniu 29 maja 2018r. odbył się organizowany przez Przedszkole Samorządowe Misia Uszatka w Igołomi III Przegląd Teatrzyków Dziecięcych, pod patronatem Pana Wójta Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce Józefa Rysaka. W tym roku w przeglądzie uczestniczyły następujące placówki: Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Tropiszowie, Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Dobranowicach, Przedszkole Samorządowe w Wawrzeńczycach, Przedszkole Samorządowe w Igołomi. Do konkursu, zgodnie z warunkami uczestnictwa przystąpiły grupy dzieci 4 – 5 letnich, prezentując swój dorobek teatralny o tematyce zdrowego odżywiania Główne cele przeglądu to: prezentacja małych form scenicznych, stwarzanie możliwości rozwoju talentów, pokonywanie tremy podczas występu publicznego, integracja środowiska edukacyjnego. Sala widowiskowa Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi wypełniła się małymi aktorami, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i artystycznym talentem. Przegląd teatralny to doskonała okazja do podziwiania występów dzieci z różnych placówek, ich kreatywnego podejścia do scenariusza, choreografii, kostiumów czy dekoracji. Wchodzenie w świat wyobraźni pobudziło dzieci do wydobycia swoich emocji, kreowało samego siebie, a także wymagało dużej gry i umiejętności.

Jury konkursu, powołane przez organizatora, oceniało prezentacje dzieci według następujących kryteriów: dobór repertuaru dostosowany do wieku, mile widziany dialog lub monolog, ogólny wyraz artystyczny.

Wszystkim członkom komisji, występy dzieci bardzo się podobały. Za najlepszy jednak występ ( I miejsce ) - komisja uznała prezentację przedstawienia: „ O Tadku Niejadku, babci i dziadku” w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Igołomi. Artyści zostali przygotowani przez wychowawczynię Wiesławę Gierasińską we współpracy z p. wicedyrektor Emilią Łach.

Pozostali uczestnicy III Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych zostali wyróżnieni za zaangażowanie, twórczą aktywność, pragnienie rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.

Statuetkę za I miejsce oraz prezenty dla pozostałych wykonawców wręczała Wicedyrektor Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi p. Emilia Łach oraz członkini jury p. Agnieszka Wawrzeń – Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Wawrzeńczycach.

Oklaski widowni , otrzymane upominki, wspólna fotografia stały się nagrodą dla wszystkich uczestników za ogromny wkład w przygotowanie i prezentację małych form scenicznych.Kochanej Mamusi

maj 2018r.

25 maja 2018r w naszym Przedszkolu odbyła się uroczystości z okazji Dnia Matki. Na zaproszenie, przybyły wszystkie Mamy, dla których dzieci przygotowały program artystyczny. Wicedyrektor Gminnego Centrum Edukacji p. Emilia Łach powitała zebranych gości i złożyła im najserdeczniejsze życzenia. Odświętnie ubrane dzieci dały pokaz swoich umiejętności tanecznych, wokalnych, recytatorskich i aktorskich. Swoim kochanym Mamom wyrażały miłość, szacunek i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość .

Po wspaniałych występach przedszkolaki wręczyły Mamusiom przygotowane bukiety kwiatów i podziękowały za trudy i starania w opiece i wychowaniu. Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych matek malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech. Nad całością części artystycznej czuwały nauczycielki z wszystkich grup: Lidia Pudełek, Agnieszka Kantorowicz i Wiesława Gierasińska. Uroczystość przebiegała w miłej, ciepłej atmosferze. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek. Cała uroczystość została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.Udział w Gminnym Konkursie Plastycznym "Jan Paweł II - człowiek, pielgrzym, święty"

maj 2018r.

Od września 2017r. realizowany był w Parafii w Wawrzeńczycach projekt "Drzewo papieskie", sfinansowany przez Fundację PZU. Obejmował on posadzenie drzewa pamięci Jana Pawła II, organizację Konkursu Plastycznego "Jan Paweł II – człowiek, pielgrzym, święty" oraz montaż tablicy, upamiętniającej wizyty biskupa Karola Wojtyły.

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Gminnym Konkursie Plastycznym "Jan Paweł II – człowiek, pielgrzym, święty". Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego nastąpiło 15 maja 2018r. Wręczenie nagród odbyło się 27 maja, w dniu odsłonięcia tablicy pamiątkowej podczas uroczystego otwarcia ogrodu parafialnego w Wawrzeńczycach. Dla laureatów trzech pierwszych miejsc została zorganizowana wycieczka do Inwałdu, wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe.

Nasze przedszkolaki zajęły następujące miejsca: I miejsce – Zuzanna Marzec, II miejsce – Lena Korepta, III miejsce – Letycja Paluch. Wyróżnione zostały: Karolina Strzelecka, Maja Motylska, Aleksandra Gołąb. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.Udział w spektaklu "Przygody Koziołka Matołka" w kinie Kijów w Krakowie

maj 2018r.

W dniu 14 maja 2018r. Narodowy Teatr z Wrocławia zaprosił naszych przedszkolaków do obejrzenia spektaklu pt. „ Przygody Koziołka Matołka” w sali kina Kijów w Krakowie. Dla najmłodszych widzów była to niezwykła , zabawna i pouczająca wycieczka po świecie w towarzystwie Koziołka Matołka.

Wyruszając razem z sympatycznym, niezdarnym i dobrotliwie naiwnym Koziołkiem, dzieciaki przeżyły niesamowitą podróż pełną wrażeń, zabawnych sytuacji, nowych znajomości, ale też ciężkich prób i kłopotów, które dostarczyły dreszczyku emocji i wypieków na twarzy. Warto było obejrzeć spektakl, bowiem każda przygoda, a Matołek miał ich wiele wzbogaca młodych widzów w mądrość, uśmiech, odwagę, a przede wszystkim uczy wytrwałości w dążeniu do celu i pokonywaniu własnych słabości. Bardzo ważnym dla dzieci było przesłanie autora, że czasem wyruszamy, by „ Po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko”. Jednak droga, którą przebywamy pomaga nam poznać samego siebie i zrozumieć, co w życiu jest naprawdę ważne.

Najmłodsi miłośnicy teatru odbyli wycieczkę barwną, w otoczeniu pięknej scenerii i kolorowych postaci, wśród dźwięków radosnych piosenek i przygód, jak ze snu. Widowisko niezmiernie spodobało się dzieciom, co wyraziły gromkie brawa.Wycieczka do Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Proszowicach

maj 2018r.

Dniu 10 maja 2018 r.przedszkolaki z naszego Przedszkola pod opieką pań, wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach. Po przybyciu na miejsce, dzieci serdecznie przywitali Panowie Strażacy, którzy chętnie oprowadzili i zapoznali naszych małych podopiecznych ze swoją pracą.

W pierwszej kolejności przedszkolaki zwiedziły pomieszczenie, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. W formie pogadanki dzieci zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Dzieci utrwaliły sobie znane już im numery alarmowe. Następnie zaprezentowany został sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Oglądały różne wozy strażackie oraz specjalistyczne sprzęty jakich używają w swojej pracy strażacy. Dzieciaki mogły usiąść za kierownicą, przymierzyć hełm strażacki. Największą radość sprawiła przedszkolakom prezentacja gaszenia pożaru wężem z wodą. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do placówki.Biało - czerwony "Dzień Flagi" w przedszkolu

maj 2018r.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My także postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste – 02.05.2018r zorganizowaliśmy obchody tego święta w naszym przedszkolu.

Z tej okazji przygotowaliśmy montaż słowno – muzyczny. Jego celem było kształtowanie więzi emocjonalnej dziecka ze społecznością przedszkolną, kształtowanie właściwego stosunku do otaczającego świata, dostrzeganie piękna i wartości rodzimej przyrody, kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury, tradycji, jak również rozbudzanie u dzieci potrzeby poznawania historii o własnym narodzie. Przedszkolaki z biało - czerwonymi chorągiewkami i przypiętymi kotylionami, w czasie okolicznościowego spotkania miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. Wielkim uznaniem wśród społeczności przedszkolnej cieszyły się wiersze i piosenki które wykonały dzieci z poszczególnych grup.

Ubrani w galowe stroje odśpiewaliśmy wspólnie hymn i wyruszyliśmy korowodem z flagami na spacer przez wieś. W ten sposób już od dzieciństwa kształtuje się w dzieciach uczucie miłości i przywiązania do własnego kraju oraz promuje się polskie symbole narodowe. Budzenie zaciekawienia dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi z pewnością pozwoli im pogłębić emocjonalny stosunek do swojej Ojczyzny.Obchody Dnia Ziemi w naszym przedszkolu

kwiecień 2018r.

Dzień 22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Z tej okazji, w naszym przedszkolu we wszystkich grupach prowadzone były zajęcia, mające na celu wzbogacenie wiedzy dzieci na temat sposobów dbania o naszą przyrodę.

Dzieci uczyły się piosenek, wierszy, wykonywały prace plastyczne oraz plakaty z hasłami ekologicznymi zachęcającymi do ochrony środowiska. Podsumowaniem tych wszystkich działań było zorganizowanie przemarszu ekologicznego pt. „Ratujmy ziemię”.

Przedszkolaki w radosnym korowodzie przemaszerowały pobliskimi alejkami z transparentami ekologicznymi, nawołującymi do troski o przyrodę: „GDY O ZIEMIĘ DBASZ, CZYSTO WOKÓŁ MASZ!” „MAŁE I DUŻE DZIECI SEGREGUJĄ ŚMIECI!” „CZYSTE ŚRODOWISKO TO NAJLEPSZE UZDROWISKO!” „SZANUJ DRZEWA, SZANUJ ZIELEŃ- BO TO TWOI PRZYJACIELE!” Wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. „Ziemia-zielona wyspa”.

Na koniec przedszkolaki złożyły Ziemi obietnicę dbania o nią i zostały Przyjaciółmi Przyrody. Przemarsz przedszkolaków spotkał się z dużym zainteresowaniem - ludzie z zaciekawieniem przystawali, słuchali i uśmiechali się do małych ekologów. Mamy nadzieję, iż tego typu akcje przyczynią się do wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców naszej Gminy.Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

marzec 2018r.

Dnia 23.03.2018r. przedszkolaki pod opieką swoich wychowawczyń wybrały się na wycieczkę edukacyjną do najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni. Dzieci zjechały kopalnianą windą 212 metrów pod ziemię. Na uczestników wycieczki czekała tam kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Później, za sprawą magicznej interwencji Górnika – Zakonnika przenieśliśmy się w czasy średniowieczne. Tu mieliśmy okazję zobaczyć, jak dawniej wydobywało się sól, zapoznać się z narzędziami pracy górników i poznać jej właściwości oraz walory. Następnie, wędrując kopalnianymi chodnikami, przedszkolaki dowiedziały się, że sól w kopalni wcale nie jest tylko biała, lecz może mieć kolor szary. Dzieci podziwiały komory i rzeźby solne, ogromną i ciężką bryłę soli oraz dawne narzędzia i urządzenia górnicze. Po krótkiej przerwie na posiłek, mogły się przez chwilę pobawić się w podziemnej sali zabaw. Zrelaksowani, zwiedzili jeszcze Kaplicę Świętej Kingi, odwiedziły również największą komorę Ważyn. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.Czyste powietrze wokół nas

marzec 2018r.

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole we współpracy z Państwową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną po raz kolejny przystąpiło do programu przedszkolnej edukacji antynikotynowej - „Czyste powietrze wokół nas”.

Głównymi działaniami podczas realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci 5, 6 - letnich, składający się z 5 zajęć warsztatowych. Realizując zajęcia dzieci obserwowały źródła dymu podczas wycieczki, następnie odzwierciedliły swoje spostrzeżenia, wykonując plakaty dotyczące źródeł dymu. Dzieci ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty, poszukiwały tabliczek „zakaz palenia”, wspólnie z rodzicami projektowały znaczki - „ Nie pal przy mnie”. Przedszkolaki śpiewały piosenkę o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem. Brały udział w zabawach dydaktycznych, pokazując przy dźwiękach muzyki klasycznej, jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym, czystym powietrzem, a jak, gdy ktoś zapalił papierosa. W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących. Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym, uświadomiły dzieciom, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. Dodatkowo dzieci w przedszkolu wzięły udział w spotkaniu ze stomatologiem. Podczas pogadanki - ,, Dbam o zęby”, dowiedziały się o szkodliwości palenia papierosów dla zdrowia oraz wyglądu zębów i higieny jamy ustnej.

Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych formach zajęć. Rodzice zaakceptowali realizację programu, chętnie wspierali nauczyciela. W wyniku tych zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa. Wszyscy uczestnicy programu: nauczyciel, dzieci, rodzice, pozytywnie ocenili przebieg i efekty końcowej realizacji programu antytytoniowego ,,Czyste powietrze wokół nas”.Poznajemy zawody naszych mam

marzec 2018r.

Nasze przedszkole przy okazji omawianej tematyki Dnia Kobiet 8-go marca, podjęło akcję "Poznajemy zawody naszych mam”. Celem spotkania było poznanie różnorodnych zawodów mam dzieci uczęszczających do przedszkola oraz zachęcenie do nawiązania współpracy rodziców z przedszkolem.

Chętne mamy zaprezentowały zawody: stylistka paznokci, pracownik Urzędu Gminy w Brzesku - mama zajmująca się nadzorem budowy i remontów dróg, pracownik korporacji bankowej – mama współpracująca z przedstawicielami banków zachodnich oraz mama fryzjerka. Dzieci poznały istotę wykonywania tych zawodów- cechy charakterystyczne, miały możliwość obejrzenia używanych akcesoriów. Niespodzianką był pokaz modelowania chłopięcej fryzury. Dzieci dowiedziały się o pracy fryzjera w salonie, poznały przybory fryzjerskie, przełamywały strach przed peleryną fryzjerską i nożyczkami do strzyżenia. Nasze pracujące zawodowo mamy udzielały odpowiedzi na nurtujące dzieci zagadnienia. Po odbytej już prezentacji, zdobytą wiedzę przedszkolaki wykorzystały w zabawach tematycznych, odgrywając określone role. W tym dniu wszyscy świetnie się bawili.Konkurs plastyczny - "Bezpieczne zabawy zimowe podczs ferii"

luty 2018r.

Nasze przedszkole bardzo stara się, aby nasi wychowankowie czuli się bezpiecznie w przedszkolu, w domu , na ulicy, o każdej porze roku. A zima, to szczególny okres, w którym kładziemy duży nacisk na bezpieczne zabawy zimą. Chcemy, aby nasze przedszkolaki potrafiły rozsądnie korzystać z uroków zimy, przynoszącej im radość i uciechę.

Przeprowadzone różnorodne zajęcia związane z tą tematyką sprawiły, że przedszkolaki zyskują pewność siebie, potrafią wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Dzieci uczestniczyły poza przedszkolem w zimowych zabawach ruchowych i spacerach,ściśle związanych z zachowywaniem zasad bezpieczeństwa. Dlatego podjęto decyzję o zorganizowaniu zimowego, rodzinnego konkursu plastycznego na temat „ Bezpieczne zabawy zimowe”. Rodzice aktywnie włączyli się do pomocy dzieciom. Zostało wykonanych kilka przepięknych prac, z różnorodnych materiałów plastycznych. Rozstrzygnięcie konkursu było trudne, ze względu na wysoki poziom wykonanych prac. Ostatecznie komisja konkursowa przyznała: 2 pierwsze miejsca: Staś Drzewiecki, Seweryn Wawrzeń, 2 drugie miejsca : Magdalena Zimny, Liwia Adamczyk oraz 4 trzecie miejsca : Gabryś Paluch, Natalia Szczygieł, Patrycja Płazińska, Łukasz Szczęsny. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz praktyczną nagrodę: komplet odblasków oraz zimowy sprzęt do zjazdu z górki - „ jabłuszko”. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy bezpiecznej zabawy zimowej.Zabawa karnawałowa

luty 2018r.

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. W dniu 1 lutego już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spiker- Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.

W tym roku na bal karnawałowy zostaliśmy zaproszeni do Centrum Kultury i Promocji w Wawrzeńczycach. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do wystrojonej sali. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.Wszyscy bawili się wesoło a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Królem balu został Stasiu z grupy II a królową Patrycja z grupy III.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych , balowych strojów.Wizyta lekarza stomatologa w przedszkolu

styczeń 2018r.

Jednym z zadań z Rocznego Planu Przedszkola jest dbałość o higienę osobistą , w tym higienę jamy ustnej. W ramach realizacji tej tematyki dnia 26 stycznia zaprosiliśmy do naszego przedszkola lekarza stomatologa z Ośrodka Zdrowia w Igołomi. Pani doktor porozmawiała z dziećmi o higienie jamy ustnej. Metodą „burzy mózgów” dzieci ustaliły, jakie są przyczyny chorób zębów. Przedszkolaki wykazały się dobrą wiedzą dotyczącą produktów żywieniowych zarówno tych szkodzącym zębom jak i zalecanych dla ich zdrowia. Na przykładzie modelu szczęki pani dentystka zaprezentowała prawidłowe mycie zębów pokazując prawidłowe ruchy szczoteczką. Nasz specjalny gość zachęcił dzieci do okresowego przeglądu ząbków w Ośrodku Zdrowia. Wizyta stomatologa była okazją do przełamania dziecięcego lęku przed fotelem dentystycznym.

Na zakończenie wizyty przedszkolaki zaprezentowały utwór muzyczny- „ Aby zdrowym być...”. Za aktywny udział w zajęciach dzieciaki od pani doktor otrzymały pamiątkowe naklejki, zaś starszaki kolorowe ołówki. Zdobytą wiedzę utrwalały w zabawach tematycznych oraz w pracach plastycznych.Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

styczeń 2018r.

Dnia 19 stycznia 2018 r. w przedszkolu w Igołomi została zorganizowana uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na ten właśnie dzień wnuki zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadziusiów. Wicedyrektor Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi p. Emilia Łach powitała przybyłych gości. Na uroczystości swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Igołomia- Wawrzeńczyce p. Józef Rysak oraz Dyrektor Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi p. Dorota Ryńca – Ropek, którzy z okazji obchodzonego święta złożyli Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia, samych pięknych chwil w życiu, i aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

Licznie przybyli Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta podczas części artystycznej. Recytowane wiersze, piękne piosenki i tańce zostały nagrodzone dużymi brawami. Przedszkolaki z najstarszej grupy przedstawiły Jasełka Bożonarodzeniowe wcielając się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością. Na koniec części artystycznej dzieci zaśpiewały”Sto lat” i wręczyły pięknie wykonane laurki. Po części oficjalnej p. Wicedyrektor Emilia Łach zaprosiła zebranych gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Zadowolone twarze babć i dziadziusiów świadczyły o tym, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Nie zabrakło też pamiątkowych fotografii. To był naprawdę wyjątkowy dzień pełen radości, uśmiechu i zadowolenia.Udział w II Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

styczeń 2018r.

Dnia 7 stycznia 2018 r nasze przedszkolaki po raz drugi wzięły udział w II Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Centrum Aktywności Wsi Tropiszów.

Podobnie jak w zeszłym roku gospodarzami uroczystości były panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tropiszowa oraz panowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Tropiszowa. Organizacji II Przeglądu Kolęd i Pastorałek podjęło się Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach, natomiast partnerem przedsięwzięcia był poseł na Sejm RP Pan Ireneusz Raś oraz Wójt Gminy Pan Józef Rysak.

Dzieci z naszego przedszkola wystąpiły jako pierwsze i pięknie zaśpiewały kolędę „ Lulajże Jezuniu”, wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój. Po występie otrzymały pamiątkowe podziękowanie, które wręczył zaproszony gość Wicemarszałek Województwa Małopolskiego p. Wojciech Kozak.Wigilia w przedszkolu

grudzień 2017r.

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej przedszkolnej rodzinie obchodzimy go bardzo uroczyście. Dzieci bardzo chętnie pomagały w tym dniu w przygotowaniach. Wspólnie nakrywały do stołu, ustawiały krzesła, rozkładały serwetki. Wspólny śpiew najpiękniejszych polskich kolęd wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Następnie pani dyrektor złożyła dzieciom, nauczycielom, wszystkim pracownikom przedszkola najlepsze bożonarodzeniowe życzenia. Dzieci z wszystkich grup podzieliły się opłatkiem, złożyły sobie wzajemnie życzenia. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia.Konkurs "Witaminki dla mojej rodzinki"

grudzień 2017r.

Jednym z zadań przedszkola jest edukacja zdrowotna i dlatego jesienne dni upływały nam między innymi  na poznawaniu walorów warzyw oraz owoców. Poprzez rozmaite zabawy uczyliśmy się je rozpoznawać oraz nazywać. Staraliśmy się określać ich wielkość oraz kolor. Dowiedzieliśmy się też o znaczeniu warzyw i owoców jako źródła niezbędnych dla człowieka witamin. Wszystkim tym zabawom towarzyszyły piosenki oraz prace plastyczne, które pozwalały nam  utrwalać nowe wiadomości. Nasze panie, zachęcają nas do próbowania różnorodnych surówek oraz pysznych owoców, które serwuje nam pan kucharz.

W celu podsumowania przeprowadzonych zajęć o zdrowym i racjonalnym odżywianiu, wychowawcy grup serdecznie zaprosili chętnych rodziców z dziećmi do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „ Witaminki dla mojej rodzinki” Konkurs trwał od 25 listopada do 13 grudnia i odbywał się na terenie naszego przedszkola. Wzięło w nim udział dziewięć rodzin. Rozstrzygniecie konkursu odbyło się 15 grudnia 2017 r. Wykonano piękne plakaty promującą zdrową żywność oraz rzeźbę w drzewie przedstawiającą - dynię. Zwycięzcami konkursu zostali: Patryk Zawartka i Liwia Adamczyk. Drugie miejsce zdobyli: Stanisław Drzewiecki i Kacper Kuchmacz. Trzecie miejsce zajęli: Jan Bury i Jakub Trela. Wyróżnienia zostały wręczone: Magdalenie Sonik, Magdalenie Zimny i Milenie Wełnie.

Dzieci otrzymały dyplomy, wyróżnieni oraz nagrody w postaci zdrowych soków i owoców . Rodzice otrzymali podziękowania. Wszystkim serdecznie gratulujemy!Odwiedziny Mikołaja w przedszkolu

grudzień 2017r.

Długo na Niego czekaliśmy, ale jak zawsze nas nie zawiódł. Pomimo braku śniegu jego sanie zdołały wylądować także w naszej miejscowości. 6 grudnia wszystkich przedszkolaków w Igołomi odwiedził Święty Mikołaj. Jego wizyta wprawiła w prawdziwie świąteczny nastrój. Były wspólne zabawy, tańce, a także specjalnie dla naszego gościa przygotowane piosenki i wiersze. Po przywitaniu nastąpił długo wyczekiwany moment rozdawania prezentów uwieczniony pamiątkowymi zdjęciami. Dzieci bardzo ucieszyły się z podarunków.

Po pożegnaniu gościa przystąpiły do ich rozpakowywania. Dziękujemy Ci święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy.„ Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”

listopad 2017r.

Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. 30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa, podczas której w całej placówce zapanował prawdziwie tajemniczy nastrój. Nasze przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się czegoś o obchodach dnia Św. Andrzeja oraz związanych z nim tradycjami i wróżbami. Dzieci jak podczas każdej prawdziwej zabawy andrzejkowej dały upust swej energii w tańcu. Przedszkolaki uśmiechem reagowały na przepowiednie skierowane w ich stronę. Uwieńczeniem wspólnego wróżenia były pląsy przy dźwiękach muzyki tanecznej.

Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była bardzo udana, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.Święto Pluszowego Misia

listopad 2017r.

W dniu 24 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja.

Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Dzieci wysłuchały historii powstania pluszowego misia. Opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w „ Starego niedźwiedzia” oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia". Na „misiowym” balu dzieci wykazywały się znajomością bajek, w których występują misie, rysowały misie, a co najważniejsze miały wiele okazji do ich przytulania.

Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości, był naprawdę wyjątkowy i ,,misiowo” udany. Mamy nadzieję, że zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.Wycieczka do Muzeum Świętego Brata Alberta

listopad 2017r.

Dnia 23 listopada 2017r w związku z realizowaną tematyką „W muzeum” dzieci z naszego przedszkola 4,5 i 6- latki odwiedziły Muzeum św. Brata Alberta w Igołomi. Muzeum znajduje się w miejscu nieistniejącego już domu gdzie urodził się Adam Chmielowski św. Brat Albert.

Wnętrza muzeum są podzielone na część audiowizualną i ekspozycyjną. Po obejrzeniu filmu i naściennej projekcji przybliżających nam postać i dzieło św. Brata Alberta, przedszkolaki zwiedzały zaaranżowane wnętrze komory celnej z okresu zaboru rosyjskiego z zabytkowymi eksponatami z jej wyposażenia. Pomieszczenie to sąsiaduje z rekonstrukcją jednego z pokojów mieszkalnych rodziny naczelnika komory, które mieści się w tym samym domu. W nim zgromadzono pamiątki i meble w większości pochodzące z połowy XIX wieku; od wielu lat troskliwie przechowywane przez Zgromadzenie. Wnętrze to, ma przybliżać zwiedzającym klimat jaki mógł panować w domu zamieszkałym przez rodzinę Chmielowskich. W kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Igołomi Adam Chmielowski został ochrzczony 26 sierpnia 1845 r. Stąd najważniejszym eksponatem wystawy jest kopia wpisu z księgi metrykalnej parafii igołomskiej dotycząca jego chrztu.

Następnie Siostra Albertynka zaprosiła przedszkolaków do kaplicy św. Brata Alberta, gdzie główne miejsce zajmuje replika obrazu kanonizacyjnego Adama Chmielowskiego. Tam dzieci odmówiły krótką modlitwę oraz utrwaliły wyuczoną przez Siostrę pieśń- Trzeba dobrym być jak chleb. Radosne i bogate w doświadczenia dzieciaki wyruszyły w drogę powrotną do przedszkola.Uroczystość z okazji Święta Niepodległości

listopad 2017r.

W dniu 10 listopada 2017r przedszkolaki świętowały rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na uroczystości w Przedszkolu Misia Uszatka powitaliśmy dyrektora GCE w Igołomi p. Dorotę Ryńcę – Ropek. Wszyscy zostali udekorowani kotylionami jako symbolami tego ważnego dla Polaków święta.

Słowem i piosenką, dzieci z wszystkich grup, oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Zabrzmiał hymn Polski odśpiewany przez wszystkich uczestników uroczystości. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz wymowne: „Kto ty jesteś? Polak mały!”. Dominowały barwy narodowe oraz wzruszenie. Recytatorskie i wokalne umiejętności przedszkolaków nagrodzone zostały gromkimi brawami.Wycieczka do fabryki bombek w Miechowie

listopad 2017r.

6 listopada dzieci naszego przedszkola wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do fabryki bombek ,,Decora" w Miechowie. Celem wycieczki było poznanie procesu wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych oraz malowanie własnej bombki.

Po przybyciu na miejsce zajęli się nami pracownicy zakładu, którzy podzielili nas na dwie grupy. Każde dziecko uczestniczyło w warsztatach plastycznych połączonych ze zwiedzaniem zakładu, gdzie wszystkie szklane ozdoby choinkowe są robione i ozdabiane ręcznie. I nie jest to wcale łatwa praca. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały cały proces powstawania ozdób choinkowych, od projektowania, formowania, srebrzenia i misternego ozdabiania, mocowania zawieszek aż do specjalistycznego pakowania. Swoje bombki przedszkolaki ozdabiały pod czujnym okiem pracowników zakładu. Każdy starał się wyczarować najróżniejsze wzory, które potem srebrzył kolorowymi brokatami.Takie malowanie własnej bombki dla każdego dziecka było fascynujące.

Dzięki tej wycieczce dzieci mogły zobaczyć ile pracy , wysiłku i cierpliwości wymaga wyprodukowanie bombki. Wracając do szkoły, każdy myślał już o nadchodzących świętach i choince, którą ozdobi własnoręcznie wykonaną bombką.Pomagamy zwierzętom leśnym przetrwać zimę

październik 2017r.

Jak co roku, gdy tylko nadejdzie zima, leśne zwierzęta zamieszkujące okoliczne lasy mogą liczyć na swoich przyjaciół – dzieci z naszego przedszkola. Przedszkolaki wspólnie z rodzicami włączyli się w akcję "Pomagamy zwierzętom leśnym przetrwać zimę". W ramach tej szeroko zakrojonej akcji, dzieci zbierały do pojemników i worków kasztany i żołędzie.

31 października, na spotkaniu z łowczym Koła Łowieckiego "Sarenka" przedszkolaki dowiedziały się, że w okresie silnych mrozów i dużej pokrywy śnieżnej zwierzętom jest szczególnie trudno zdobyć naturalny pokarm. Wtedy właśnie zachodzi konieczność dokarmiania zwierząt. Leśnicy wykładają w paśnikach między innymi siano, kasztany, żołędzie czy suszone liście. Dzieci dowiedziały się również, że kiedy zacznie się dokarmiać zwierzęta, nie powinno się tego przerywać. Zwierzęta przyzwyczajają się zarówno do pory wkładania pokarmu, jak i miejsca, gdzie znajdują pomoc.

Przedszkolaki przekazały panu łowczemu zebrane dary jesieni: kasztany i żołędzie. W dowód uznania zostały zaproszone w przyszłym roku na wspólne biesiadowanie przy ognisku i spacer nadwiślańskimi wałami.Spektakl "Cenne rady" Teatru Lalek Bajka

październik 2017r.

Dnia 20 października gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Lalek „ Bajka”, który przedstawił dzieciom spektakl pod tytułem „ Cenne rady”. Była to dla dzieci znakomita lekcja o przesłaniu wychowawczym i profilaktycznym, ale również wspaniała zabawa. Celem przedstawienia było ukazanie, jak unikać zagrożeń na ulicy, czyli przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców lub opiekunów. Przedszkolaki dowiedziały się, aby nie ufać obcym, nie nawiązywać z nimi znajomości, nie przyjmować od nich prezentów. Mali widzowie przeżywali emocje na żywo ucząc się odróżniać dobro od zła.

Zatem przedstawienie nie tyko bawiło, ale również uczyło młode pokolenie. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spektaklu, który wszystkim bardzo się podobał.Wizyta policjanta w przedszkolu

październik 2017r.

Dnia 6 października 2017r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Słomnikach. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa.

Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi podziękowanie.Akcja Sprzątanie Świata

wrzesień 2017r.

„ Jestem małym ekologiem,

O przyrodę zawsze dbam.

Chcę, by na naszej pięknej Ziemi

Przyjemniej wszystkim żyło się nam!

Takie motto przyświeca dzieciom i wychowawcom z Przedszkola Samorządowego w Igołomi. Jako że realizowaliśmy w ubiegłym roku szkolnym innowację pedagogiczną „ Przyrodę znam i o nią dbam”, tematyka ochrony środowiska jest nam wszystkim bardzo bliska.

Miesiąc wrzesień jest okazją do szczególnego zamanifestowania ekologicznych postaw. Odbywa się w tym terminie ogólnoświatowa akcja Sprzątanie Świata. W naszym przedszkolu udział w akcji poprzedzony był prowadzeniem w każdej grupie wiekowej tematyki kompleksowej, poświęconej zagadnieniom ochrony środowiska.

W tym roku Akcja Sprzątnie Świata - przebiegała pod nazwą EKOLOGICZNIE PROSZĘ. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami już po raz kolejny wzięli udział w "wielkim sprzątaniu". Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki.

Wszyscy wspólnie udaliśmy się na spacer, w celu „lustracji” najbliższego nam terenu. Niestety, mimo iż wszyscy bardzo sumiennie i z wielkim sercem oczyszczają ten teren ze śmieci, ciągle je tam znajdujemy. Bardzo ucieszyło nas wszystkich to, że śmieci było znacznie mniej niż w poprzednich latach.

Mamy więc nadzieję, że udział przedszkolaków w Sprzątaniu Świata już zaczyna przynosić efekty dla nas wszystkich.Występy przedszkolaków na X Małopolskim Święcie Warzyw

wrzesień 2017r.

Dnia 3 września 2017 r. odbyło się X Małopolskie Święto Warzyw w Pobiedniku Małym. Tego dnia na scenie wystąpiło wiele zaproszonych placówek oświatowych, m.in. nasze przedszkole z grupą ubiegłorocznych absolwentów wraz z opiekunem tańca Wiesławą Gierasińską. Aura nie sprzyjała występującym, mocny wiatr i przelotny deszcz nie zraził naszych małych artystów. W tym roku zaprezentowaliśmy opowieść muzyczną o podróżowaniu – taniec lat 80 „ Locomotion” Carole King. Występ dostarczył przedszkolakom miłych wrażeń artystycznych i emocjonujących chwil.

Wśród licznie zebranej publiczności dzieci wzbudziły wiele ciepłych i radosnych emocji. Wszystkim występującym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz poświęcenie swojego wolnego czasu.Piknik Rodzinny w przedszkolu

czerwiec 2017r.

Wspaniała zabawa, piękna pogoda, uśmiechnięte twarze dzieci oraz rodziców, to obrazki, które można było zauważyć podczas Pikniku Rodzinnego pod hasłem "Kochamy Was". Impreza odbyła się 25 czerwca na placu zabaw Przedszkola Samorządowego w Igołomi. Na pikniku byli również obecni absolwenci przedszkola, a także maluchy, które do placówki przyjdą tuż po wakacjach.

Przedszkolaki przywitały swoich rodziców bogatym repertuarem artystycznym. Zaprezentowały inscenizację słowno – muzyczną pt."Ratujemy Ziemię" oraz wykonały taniec współczesny do utworu pt. „ Locomotion”. Były również przepięknie recytowane wierszyki i piosenki, w których dzieci wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć, cierpliwość, zrozumienie, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Nadszedł również czas na pożegnanie przedszkola przez najstarszych przedszkolaków. Każdy starszak otrzymał pamiątkowy dyplomik i książeczkę. Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach niejednej mamy i niejednego taty zauważyć można było wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonych występach dzieci wręczyły swoim rodzicom wykonane z pomocą nauczycielek piękne czerwone serca.

Dla uczestników pikniku zostały przygotowane liczne niespodzianki i atrakcje. Przedszkolakom bardzo spodobał się kącik kosmetyczny, oblegany przez cały czas trwania pikniku, w którym można było pomalować swoją buzię w różne ciekawe wzory. Tuż obok mieściło się stoisko z tak lubianą przez dzieci watą cukrową i dmuchany zamek ze zjeżdżalnią. Chętne przedszkolaki mogły uczestniczyć w zabawie z dużymi bańkami mydlanymi. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę wyczarowanego pieska lub szablę z balonika.

Dla spragnionych i zmęczonych tańcami i głośnymi zabawami czekał słodki poczęstunek – domowe ciasta, kawa, herbata i chłodzace napoje, które przygotowali rodzice. Wszystkim udzielił się wesoły klimay rodzinnego pikniku. Cała impreza zintegrowała zarówno dzieci, jak i rodziców. Goście rozchodzili się z niej bardzo zadowoleni.X Turniej Tańca Przedszkolaków

czerwiec 2017r.

Dnia 8 czerwca grupa dzieci z Samorządowego Przedszkola w Igołomi wzięła udział w X Turnieju Tańca Przedszkolaków w Gminnym Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach. Organizatorka konkursu, wicedyrektor GCE pani Wioletta Klęk, powitała wszystkich zebranych gości i zaprosiła do uczestnictwa 7 zgłoszonych zespołów.

Nasze przedszkolaki, pod kierunkiem pani Wiesławy Gierasińskiej, przedstawiły opowieść muzyczną o podróżowaniu – taniec lat 80 „ Locomotion” Carole King. Na parkiecie zaprezentowało się 8 dziewczynek i 1 chłopiec : Natalka Szczygieł, Milenka Wełna, Ola Bulanda, Maja Pacula, Małgosia Puchalska, Kinga Rusek, Natalka Sonik, Martynka Szewczyk i Ksawery Sonik. Widzowie mieli okazję podziwiać bardzo pomysłowe rozwiązanie choreograficzne, kostiumowe i muzyczne. Mali tancerze pokazali, że potrafią poruszać się w takt muzyki, z dużym wdziękiem, czym wzbudzili wiele ciepłych i radosnych emocji wśród licznie zebranej publiczności. Atmosfera była niesamowita, wśród tancerzy dopisywał wulkan energii, a na widowni wielka radość i uśmiech na twarzy wszystkich uczestników.

Przedszkolaki zostały nagrodzone medalami. Otrzymały również pamiątkowy dyplom a dla grupy wiele atrakcyjnych zabawek. Organizatorom serdecznie dziękujemy, do zobaczenia w kolejnej edycji turnieju!Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego "Pod Gruszą"

czerwiec 2017r.

6 czerwca udaliśmy się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Gruszowie. Pogoda nam dopisała, a na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Pierwszą z nich była wizyta u kowala, który pokazał dzieciom swój warsztat pracy: wielkie kowadło, palenisko i najróżniejsze niezbędne akcesoria do wytwarzania metalowych przedmiotów. Przedszkolaki zobaczyły, jak kowal zręcznie z kawałka żelaza w kilka minut uformował gotową podkowę. Dzieci dowiedziały się, że metalowe narzędzia, gwoździe, rygle, elementy ogrodzeń i płotów, kotły czy podkowy były robione kiedyś przez kowali.

Później podzieleni na dwie grupy zwiedzaliśmy gospodarstwo, słuchaliśmy opowiadań gospodyni o zwierzętach i roślinach oraz ich znaczeniu dla człowieka. Mogliśmy pogłaskać oraz potrzymać na rękach małego kotka, króliczki i kaczuszki. Poznaliśmy też kozę Rózię i kózkę Amelkę. W chlewiku zobaczylismy świnki i gniazdo jaskółek, a w stajni krowę i młodego źrebaczka.

Udaliśmy się także na łąkę, do sadu, nad staw oraz do lasu. Na łące nasłuchiwaliśmy jej mieszkańców i poznaliśmy różne gatunki rosnących tam kwiatów. W lesie zobaczyliśmy miejsce, gdzie dokarmia się zimą zwierzęta i poznaliśmy różne gatumki drzew. Następnie udaliśmy się na spacer po sadzie, gdzie na dzieciaki czekała niespodzianka, niebieski domek z zielonym dachem – prawdziwy ul. Był pusty. Mogliśmy zajrzeć do niego do środka i zobaczyć znajdujące się tam plastry na miód. Każde chętne dziecko mogło przymierzyć czapkę pszczelarza. Była to świetna okazja by dowiedzieć się o życiu pszczół i ich nieocenionej pracy. Podczas dalszego zwiedzania sadu dzieci poznały wiele gatunków drzew owocowych. Dowiedziały się, że nazwa Gruszów pochodzi od nazwy drzewa - gruszy, która sadzona jest przy domu w każdym gospodarstwie. Baczni obserwatorzy dostrzegli na drzewach dojrzewające, małe owoce gruszek, jabłek, brzoskwiń i czereśni. W sadzie oglądaliśmy nie tylko owocowe drzewa, ścieżka zaprowadziła nas nad staw, po którym pływały piękne lilie wodne, a nad nim latały różnorodne owady, między innymi ważki. Udało nam się nawet zobaczyć i nakarmić złote karasie i karpie.

Kolejną atrakcją była przejażdżka do tartaku, gdzie dzieci zobaczyły cięcie desek. Dużo czasu spędziliśmy także na placu zabaw, gdzie czekały na nas hamaki, huśtawki, ścianki wspinaczkowe oraz kolejka na linie. Z tarasu widokowego podziwialiśmy przez lornetki otaczający nas Beskid Wyspowy.

Atrakcji w tym dniu nie brakowało. Pełni wrażeń, zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy po południu do przedszkola, gdzie z utęsknieniem czekali już na nas rodzice.II Przegląd Teatrzyków Dziecięcych

maj 2017r.

31 maja w auli widowiskowej Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi odbył się II Przegląd Teatrzyków Dziecięcych, którego organizatorem było nasze przedszkole. W konkursie uczestniczyły dzieci ze wszystkich placówek przedszkolnych Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce, które mieszczą się w Igołomi, w Wawrzeńczycach, w Tropiszowie oraz w Dobranowicach. Gościliśmy również przedszkolaków z pobliskiego Przedszkola Samorządowego we Wierzbnie (Gmina Koniusza).

Celem przeglądu było promowanie wśród dzieci idei dbałości o środowisko naturalne, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych oraz zdrowego stylu życia. Przegląd dał dzieciom możliwość prezentacji swoich umiejętności artystycznych. Rozbudzał i rozwijał wśród nich zainteresowania kulturą teatralną.

Nasząplacówkę reprezentowały dzieci z grupy III, które zaprezentowały na scenie inscenizację słowno – muzyczną pt. "Ratujemy Ziemię". Podczas występu, przedszkolaki przypomniały nam, jak ważna jest postawa człowieka w kwestii ochrony środowiska i jaki wpływ na rośliny i zwierzęta ma zaśmiecanie lasu i nieekologiczne zachowanie ludzi. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wzajemnie oglądały swoje występy, świetnie się bawiły i nagradzały się gromkimi brawami. Każda grupa po zaprezentowaniu się była zapraszana na słodki poczęstunek.

Komisja konkursowa oceniając przedstawienia teatralne jednogłośnie stwierdziła, że wszystkie grupy zaprezentowały bardzo wysoki poziom umiejętności aktorskich. Jury zgodnie z regulaminem przeglądu przyznało I miejsce dla Przedszkola Samorządowego we Wierzbnie oraz cztery wyróżnienia dla: Przedszkola Samorządowego w Igołomi, Przedszkola Samorządowego w Wawrzeńczycach i Oddziałów Przedszkolnych w Tropiszowie i w Dobranowicach. Za prezentację zdolności aktorskich wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki i pamiątkowe dyplomy. Małym aktorom życzymy dalszych sukcesów!Wycieczka do Niepołomic

maj 2017r.

11 maja dzieci z przedszkola wyruszyły na wycieczkę do Izby Regionalnej oraz do muzeum w Niepołomicach. Podczas wizyty w Izbie Regionalnej dzieci mogły poznać etapy wypieków chleba oraz własnoręcznie wykonać bułeczki w różnych ciekawych kształtach. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści Kustosza, o tym jak kiedyś żyło się w gospodarstwie. Mogły poznać sprzęty używane dawniej przez gospodynie.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Tam dzieci zobaczyły przepiękny dziedziniec otoczony krużgankami. Następnie krętymi schodami weszły na pierwsze piętro, aby zwiedzić zamkowe komnaty. Podziwialiśmy z bliska portrety władców Polski niegdyś goszczących w zamku oraz liczne eksponaty myśliwskie i zbiory łowieckie z terenu Puszczy Niepołomickiej. O wszystkim szczegółowo opowiadała przedszkolakom Pani przewodnik.

Po wizycie w muzeum na dzieci czekała niespodzianka. Był to przyjazd na farmę strusi, gdzie podziwialiśmy rodzinę pięknych ptaków. Wycieczka bardzo podobała się naszym przedszkolakom, pełne wrażeń wróciły do przedszkola.Przedszkolaki z wizytą u strażaków

maj 2017r.

W tym roku 10 maja był dniem, który na pewno długo zostanie w pamięci niejednego malucha. Gdy przedszkolaki dotarły na plac przy remizie strażackiej OSP w Igołomi, czekali na nich strażacy wraz z samochodem gaśniczym i samochodem ratownictwa technicznego.

Dzieci dowiedziały się wielu interesujących informacji dotyczących pracy w tym niezwykłym zawodzie. Wiedzą już, którymi pojazdami strażacy wyjeżdżają do wypadków, a jakimi gaszą pożary. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Jednak największe zainteresowanie wzbudzały wozy strażackie, do których każdy mógł wejść.W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaków nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Cenną wskazówką była informacja, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami. Strażacy chętnie odpowiadali na pytania, które jak zwykle zadawały zaciekawione i podekscytowane przedszkolaki.

Było to cenne spotkanie dla dzieci, gdyż dowiedziały się jak trudna i odpowiedzialna jest praca strażaka. Dziękujemy panom strażakom za poświęcony czas i wspaniałą lekcję bezpieczeństwa.Przedszkolaki uczą się udzielania pierwszej pomocy

kwiecień 2017r.

O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która tego potrzebuje. Boimy się, nie posiadamy odpowiednich umiejętności. Dzieci tych oporów nie odczuwają. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią dzieci od najmłodszych lat.

W dniu 25.04.2017 w naszym przedszkolu zorganizowano zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W warsztatach wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne. Celem zajęć było zdobycie teoretycznych oraz praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pani Agnieszki Kantorowicz i odpowiadały na trudne pytania. Na początku zajęć dzieci utrwaliły wcześniej znane już numery telefonów alarmowych, a na tekturowym telefonie wykonywały ćwiczenia praktyczne. Uczyły się między innymi, w jaki sposób właściwie wezwać pomoc do poszkodowanego, ocenić jego stan i jak go zabezpieczyć przed przyjazdem karetki. Najwięcej emocji wzbudził jednak pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Następnie pod czujnym okiem pani Agnieszki dzieci mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

Wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią przedszkolaków jest bardzo ważne, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy potrzebującym.Udział w spektaklu promującym czytelnictwo -
„ Wyobraźnia czeka ukryta w bibliotekach”

kwiecień 2017r.

W związku z zadaniem wynikającym z rocznego planu procy , dotyczącym upowszechniania czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci, dnia 19.04.2017 r. gościliśmy w naszym przedszkolu Misia Uszatka w Igołomi ,Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" ze spektaklem pt.: "Wyobraźnia czeka ukryta w bibliotekach". W przedstawieniu uczestniczyły dzieci 3, 4, i 5- letnie wraz z wychowawcami.

Była to baśniowa opowieść o tym, jak dużo dobrego daje człowiekowi czytanie książek. Wyobraźnia kreuje magiczny świat. Ale jak należy ją trenować? Oczywiście trzeba czytać dużo książek. Przedstawienie podkreślało potrzebę nauki czytania przez dzieci oraz szereg możliwości wynikających z obcowania z literaturą. Dzieci dowiedziały się, że książki nie tylko dostarczają nam potrzebnych informacji, ale przenoszą w odległy i magiczny świat oraz , że dzięki książkom można przeżyć wiele niezwykłych przygód, które wydają się tak realne, jakby działy się naprawdę.

Spektakl okazał się niezwykle interesujący i dostarczył małym widzom dużo wrażeń. Dzieciaki dowiedziały się między innymi co to jest wyobraźnia i jak można ją doskonalić czytając książki. Aktorzy wcielający się w rolę bajkowych postaci uświadomili zgromadzonym widzom, że książki są prawdziwym skarbem, o który trzeba dbać i który trzeba chronić. Po spektaklu pięciolatki odwiedziły bibliotekę gdzie obejrzały księgozbiór, zapoznały się z zasadami i dowiedziały się, jak zostać czytelnikiem i móc wypożyczać książki. Podczas odwiedzin dzieci wykonały również rysunki, przedstawiające ulubioną scenę z obejrzanego wcześniej spektaklu.Konkurs "Najpiękniejsza palma wielkanocna"

kwiecień 2017 r.

Jedną z tradycji świątecznych jest przygotowanie i święcenie palm wielkanocnych. Dzieci z Przedszkola Samorządowego Misia Uszatka w Igołomi ochoczo przystąpiły do udziału w konkursie organizowanym przez Centrum Kultury i Promocji w Igołomi – Wawrzeńczycach na najpiękniejszą palmę. Przedszkolaki z pomocą swoich pań przygotowały wspólnie przepiękną palmę, wykonaną metodą tradycyjną z wykorzystaniem różnych materiałów. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i radością.

Jakież było miłe zaskoczenie dzieci, gdy okazało się, że ich palma zajęła trzecie miejsce – spośród wszystkich palm grup przedszkolnych biorących udział w konkursie. Naszym przedszkolakom dziękujemy za zaangażowanie i życzymy kolejnych sukcesów.

Konkurs „Wiosenna piosenka”

marzec 2017 r.

Dnia 31.03.2017 r. nasze przedszkolaki wzięły udział w VII edycji konkursu piosenki wiosennej pod hasłem - „ Wiosna wokół nas” w Oddziale Przedszkolnym w Biórkowie Wielkim, którego organizatorem było Samorządowe Przedszkole z oddziałami integracyjnymi w Wierzbnie. Główną ideą konkursu była popularyzacja piosenek o tematyce wiosennej w czterech grupach wiekowych : 3,4 lata i 5,6 lat. Główne cele to: rozwijanie aktywności muzycznej dzieci, wrażliwości artystycznej oraz wyłanianie młodych talentów. Do występów przystąpiło 15 dzieci z okolicznych miejscowości. Naszymi uczestniczkami tegorocznego konkursu były: Małgorzata Puchalska oraz Martyna Szewczyk przygotowane wokalnie pod kierunkiem Wiesławy Gierasińskiej.

O kolejności występów zdecydowało losowanie chętnych dzieci. Komisja konkursowa w ocenie brała pod uwagę: strój, wrażenie artystyczne, dobór repertuaru oraz zdolności wokalne dzieci. Jury przyznało, że tegoroczne „ prezentacje” były na bardzo wysokim poziomie. Dzieciaki były bardzo dzielne, z dumą i pełnym zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności i zdolności. Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim faworytom. Kiedy jury udała się na naradę, by wyłonić zwycięzców, mali artyści pełni wrażeń i przeżyć odpoczywali przy słodkim poczęstunku.

I przyszedł czas na ogłoszenie werdyktu. Laureatką VII edycji konkursu w kategorii wiekowej 5, 6 lat została nasza wychowanka Małgorzata Puchalska zdobywając I miejsce. W tej samej kategorii wiekowej została wyróżniona również nasza uczestniczka Martyna Szewczyk. Nagrodzone dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Radości i uciechy nie było końca. Do przedszkola wróciliśmy pełni wiary, nadziei, optymizmu i zadowolenia. I już czekamy na kolejną edycję w przyszłym roku.Z wizytą w Teatrze Groteska - "O Kasi, co gąski zgubiła"

marzec 2017 r.

W dniu 20.03.2017 roku przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do znanego wszystkim dziecom – Teatru Groteska. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, gdyż dla niektórych – była to pierwsza wizyta w teatrze. Mieliśmy przyjemność oglądać przedstawienie pt. „O Kasi, co gąski zgubiła”. Poznaliśmy przygody góraleczki Kasi, której gąski porwał wilk Głodomór, a ukryła je podstępna Czarownica. Zrozpaczona zniknięciem gąsek dziewczynka, wyruszyła w drogę, by je odnaleźć. W poszukiwaniach pomagali jej napotkani ludzie, zwierzęta i skrzaty. To dzięki ich życzliwości historia kończyła się szczęśliwie

Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wycieczki, która wprowadziła ich w świat teatru, sceny i prawdziwej sztuki. Z wielkim zainteresowaniem i nieukrywaną radością śledzili przygody bohaterów spektaklu i dały się porwać magicznej atmosferze przedstawienia. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy autokarem do przedszkola.Zabawa karnawałowa

styczeń 2017r.

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.

W dniu 23 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Zaraz po śniadaniu dzieci założyły swoje stroje balowe i zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, kowboje, batmanów, piratów, skrzatów oraz w wiele innych postaci. Niełatwo było ich rozpoznać. Wystrój sali „starszaków” i piękne stroje przedszkolaków wprowadziły wszystkich w radosny nastrój i przeniosły do świata bajek. Pani animatorka życzyła przedszkolakom wesołej zabawy i otworzyła tegoroczny bal.

Wesoło w przedszkolu, słychać było skoczne nutki. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci. Kiedy czas zabawy dobiegł końca przedszkolaki z żalem opuszczały salę balową. Zabawa przyniosła dzieciom wiele radości. Umożliwiła im i wychowawcom wspólne spędzenie czasu w zaczarowanym, bajkowym świecie.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie poczęstunku oraz pięknych balowych strojów. Następny bal karnawałowy już za rok...Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

styczeń 2017r.

20 stycznia w naszym przedszkolu odbyło się wyjątkowe spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy bowiem Dzień Babci i Dziadka i z tej okazji przedszkolaki prezentowały dla swoich Babć i Dziadziusiów piękne programy artystyczne. Każda grupa wiekowa przygotowała osobny występ. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, śpiewali piosenki, recytowali wiele pięknych wierszy o miłości do babci, o wdzięczności za to, że dziadkowie zawsze mają dla nich czas.

Goście byli oczarowani występami wnucząt. Z dumą patrzyli na przedszkolaki i z poruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Każdy występ grupy kończył się składaniem życzeń i wręczeniem własnoręcznie malowanych witrażyków.

Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi ciastami domowego wypieku. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Ten dzień – pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i ich Babć i Dziadków."Kozucha Kłamczucha", czyli kłamstwo ma krótkie nóżki

styczeń 2017r.

11 stycznia przedszkolaki gościły aktorów Studia Małych Form Teatralnych „Sztuka” z Trzebini, którzy przyjechali z przedstawieniem teatralnym „Kozucha Kłamczucha”. Inscenizacja na motywach utworu Janiny Porazińskiej zrealizowana została w formie zabawnej opowieści o niesfornej kózce, która miała niestety przykrą wadę - mianowicie okropnie kłamała. Zbieg wydarzeń i zachowań głównej bohaterki sprawiły przykrość wielu osobom, a wszystko przez próżność i kłamstwa. Jednak jak to w bajkach wszystko dobrze się kończy.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem i przejęciem emocjonowały się zachowaniem głównej bohaterki. Bardzo żywo reagowały na akcję oraz brały czynny udział w przedstawieniu wielokrotnie rozmawiając z Gospodynią i Zazulką. Wspólnie z aktorami uczyły się tańca góralskiego, a także wybierały nowe imię dla kózki, która przestała już być kłamczuchą.

Przedszkolaki przyglądały się zachowaniom, które mogą wyrządzić przykrość innym w bardzo łatwy sposób - przez kłamstwo. Bajka miała uświadomić najmłodszej widowni jak ważna jest prawdomówność i przyznanie się do błędu.Grudniowy, świąteczny nastrój w Przedszkolu Misia Uszatka

grudzień 2016r.

Boże Narodzenie to cudowny czas pełen radości, miłości, wzruszeń oraz prawdziwej świątecznej magii. To czas strojenia choinki, łamania się opłatkiem, śpiewania kolęd oraz wysyłania życzeń. Dla przedszkolaków z Igołomi to czas wykonywania świątecznych ozdób. Po ogłoszeniu konkursów przez Centrum Kultury i Promocji na najpiękniejszy łańcuch choinkowy oraz przez Gminną Bibliotekę Publiczną na bożonarodzeniową kartkę świąteczną dzieci wraz ze swoimi paniami ruszyły do pracy. Wszyscy bardzo się napracowali klejąc kolorowe paski, gwiazdki, kokardki... Pracy przy tym było mnóstwo, ale także i wiele radości. Rozstrzygnięcie konkursów było dla nas bardzo pomyślne – wśród łańcuchów najciekawszym (wykonany z materiałów ekologicznych) okazał się łańcuch grupy najmłodszej, a najładniejsze kartki zostały wykonane przez najstarszych przedszkolaków: Patrycję Pyko, Aleksandrę Bulandę i Marcela Kijewskiego. W nagrodę dzieci otrzymały upominki i dyplomy. Przedszkolaki z Igołomi wykazały się ogromną pracowitością.

W środę 21.12.2016 w przedszkolu zapanował niepowtarzalny i prawdziwie świąteczny nastrój. Tradycyjnie, na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, odbyły się w grupach wigilijne spotkania. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń a także wspólne kolędowanie dzieci i nauczycieli. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.Czytajmy dzieciom, bo to najpiękniejsza zabawa

grudzień 2016r.

Priorytetowym kierunkiem realizacji polityki oświatowej w ostatnich latach jest "Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży". Kontakt dziecka z literaturą niewątpliwie sprzyja kształtowaniu pozytywnych postaw emocjonalno - społecznych. To własnie książki towarzyszą nam przez całe życie - od dzieciństwa aż do starości. Czynią nasze życie lepszym i ciekawszym, pełnym cudownych doświadczeń.

Rozwijając kompetencje czytelnicze w Przedszkolu Samorządowym Misia Uszatka w Igołomi pani dyrektor Emilia Łach opracowała program czytelniczy pt "Dorośli czytają, dzieci słuchają". Dzięki temu zacieśniła się współpraca ze środowiskiem, rodzicami i instytucjami lokalnymi.

Realizację programu zapoczątkował w naszym przedszkolu wójt gminy - pan Józef Rysak. Na spotkaniu z dziećmi przeczytał im bajkę, a w rozmowie zachęcał do oglądania i czytania bajek i baśni mówiąc, że to nieocenione źródło wiedzy o świecie. Przedszkolakom czytali również inni zapraszani goście – przedstawiciele różnych grup zawodowych oraz dziadkowie i rodzice.

Codzienne głośne czytanie przedszkolakom jest nie tylko skutecznym sposobem doskonalenia mowy i budowania u nich bogatego zasobu słów, ale jest najskuteczniejszą strategią wychowawczą. Dzięki czytaniu i rozmowie o problemach, które porusza książka, dzieci uczą się odróżniania dobra od zła, rozwija się ich wrażliwość moralna. Potrafią wówczas zastanowić się nad konsekwencjami własnych słów i czynów. To znakomity sposób uczenia dzieci wartości moralnych, które pomogą im budować dobre relacje z ludźmi.

Należy również pamiętać, że nauczenie dzieci poprawnego, bogatego i pięknego języka oraz swobody w posługiwaniu się nim, jest jednym z najważniejszych powinności dorosłych wobec najmłodszych i darów, jakie możemy im przekazać.Coś z niczego, czyli nasze ekologiczne zabawki

listopad 2016r.

W trosce o środowisko naturalne w naszym przedszkolu zorganizowano rodzinny konkurs „Moja ekologiczna zabawka”. Starano się nakłonić dzieci i dorosłych do wykorzystania w zabawkach zużytych rzeczy, które zamiast trafić do kosza staną się ponownie w pełni wartościowymi przedmiotami.

Rodzice wraz ze swoimi pociechami "wyczarowali" z surowców wtórnych i odpadów ekologicznych bardzo ciekawe i pomysłowe rzeczy. Koń z plastikowych butelek, papierowa piłka, dżdżownica z zakrętek, laptop ze starych nakrętek i kartonowego pudełka czy smerf z odświeżacza powietrza, to tylko niektóre eko-zabawki zaprezentowane na wystawie w przedszkolnym korytarzu. Właściciele najciekawszych prac: Maja Pacula, Lena Korepta, Szymon Radoszek i Rafał Słoma zostali wyróżnieni nagrodami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy wspaniałych pomysłów!Spotkanie z policjantem

październik 2016r.

12 października 2016r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Słomnikach. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu oraz w domu. Policjant powiedział o korzyści noszenia odblaskowych ubrań, butów i kamizelek, zapytał dzieci o podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

Dzięki takim spotkaniom na pewno nie będą obawiały się spotkania z funkcjonariuszem a policjant będzie kojarzył się przedszkolakom z osobą, której nie należy się bać.Spektakl "Trzy słówka" Teatru Lalek Bajka

październik 2016r.

5 października 2016r. w naszym przedszkolu gościliśmy Teatr Lalek "Bajka" ze Starego Sącza, który przyjechał do nas ze spektaklem poruszającym ważne problemy wychowawcze - "Trzy słówka". Przedstawienie miało uzmysłowić dzieciom, jak ważne w życiu jest okazywanie szacunku innym ludziom i używanie słów - "proszę", "przepraszam", "dziękuję". Wszystkie przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem śledziły losy znudzonej, kapryśnej i nieposłusznej Lenki, która nie słuchała swojej mamy. Główna bohaterka postanowiła uciec z domu, by poszukać sobie nową mamę. Szybko jednak zrozumiała swój błąd i "odmieniona" wróciła do domu.

Była to dla dzieci niezwykle pouczająca historia. Lalki, scenografia oraz muzyka były ciekawe i starannie dobrane. Spontaniczne i żywe reakcje przedszkolaków były dowodem na to, że teatrzyk bardzo im się podobał.Wycieczka do Koła Łowieckiego "Sarenka"

wrzesień 2016r.

30 września 2016r. przedszkolaki wybrały się do siedziby Koła Łowieckiego "Sarenka" w Wawrzeńczycach. Na poczatku spotkania dzieci przekazały panu łowczemu zebrane dla zwierząt kasztany i orzechy. Przedszkolaki zwiedziły domek myśliwski, gdzie podziwiały zgromadzone trofea: poroża jeleni, kozła, fajki i szable dzika. Wysłuchały ciekawych opowiadań o zachowaniu leśnych zwierząt. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się m.in. że głównym zadaniem myśliwych jest dbanie o zwierzęta, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy to zwierzyna pozbawiona jest pokarmu. Następnie przedszkolaki wybrały się na spacer po najbliższej okolicy. Po powrocie na małych gości czekały już upieczone kiełbaski. Po krótkim odpoczynku dzieci podziękowały za gościnę i ze słodkim upominkiem wróciły do przedszkola.

Składamy serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu "Sarenka" za zaproszenie Przedszkolaków. Dziękujemy także wszystkim rodzicom i dzieciom za zaangażowanie i aktywne włączenie się w akcję zbiórki pożywienia dla zwierząt.Sprzątanie Świata

wrzesień 2016r.

W dniu 26.09.2016r. przedszkolaki wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”, by od najmłodszych lat uczyć się zasad dbania o środowisko. Przed sprzątaniem, dzieci zostały wprowadzone w tematykę szanowania i ochrony przyrody. Dzieci dowiedziały się, że jeśli świat będzie czysty - zdrowa będzie żywność, powietrze i woda, a my będziemy mogli w pełni korzystać z uroków naszej planety – Ziemi. Z przedszkolakami rozmawiano również o konieczności segregowania śmieci i o recyklingu. Dzieci mogły zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce. W jednorazowych rękawiczkach posprzątały teren wokół przedszkola. Zbierane śmieci były segregowane w workach, następnie wyrzucone do odpowiednich pojemników na odpady.

Akcja miała na celu rozbudzenie współodpowiedzialności za porządek w najbliższym otoczeniu. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu bardzo chętnie i z wielkim przejęciem, bo wiedzą już, że w czystym środowisku żyje się lepiej.Wizyta w Muzeum św. Brata Alberta w Igołomi

wrzesień 2016r.

23 września 2016r. przedszkolaki odwiedziły Muzeum św. Brata Alberta, gdzie bardzo ciepło przywitały ich Siostry Albertynki. Muzeum znajduje się w miejscu nieistniejącego już domu, w którym urodził się Adam Chmielowski - św. Brat Albert.

Dzieci wysłuchały bardzo ciekawych opowieści o jego życiu, zainteresowaniach i twówczości oraz wielkim poświęceniu dla biednych ludzi. Przedszkolaki zobaczyły rekonstrukcję pokoju mieszkalnego rodziny Państwa Chmielowskich, a w nim przedmioty codziennego użytu, których używano przeszło sto lat temu: lampę naftową, zegar, stare łóżko, kołyskę, komodę, stolik i krzesła. Przedszkolaki zwiedzily również kaplicę św. Brata Alberta, w której odmówiły wspólnie krótką modlitwę.

Wycieczka bardzo się wszystkim podobała. Dzieci dowiedziały, że w naszej miejscowości urodził się i mieszkał wielki patriota, opiekun ludzi biednych - św. Brat Albert.Spotkanie z panią Aleksandrą Miską - aktorką Teatru Lalek

wrzesień 2016r.

19 września 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Igołomi gościliśmy Panią Aleksandrę Miskę, aktorkę i studentkę Wydziału Sztuki Lalkarskiej na Akademii Teatralnej w Bielsku Białej. Pani Aleksandra podczas spotkania z dziećmi z „zerówki” i przedszkolakami opowiadała o pracy aktora w teatrze lalkowym. Dzieci dowiedziały się, że wykonanie marionetki nie jest takie proste. Zrobienie lalki wymaga dużo pracy, cierpliwości i dokładności. Lalka Natasza, z którą odwiedziła nas Pani Ola powstawała ponad 3 miesiące. Artystka opowiadała dzieciom, że już w przedszkolu dużo malowała, rysowała i lepiła z plasteliny.

Spotkanie było bardzo ciekawe, a dzieci nie tylko z uwagą słuchały naszego gościa, ale również zadawały mnóstwo pytań. Dzieci serdecznie podziękowały za spotkanie i zaprosiły aktorkę i jej lalki na kolejne odwiedziny.Występy przedszkolaków z Igołomi na Małopolskim Święcie Warzyw

wrzesień 2016r.

Misja i wizja naszego Przedszkola zakłada kultywowanie tożsamości regionalnej oraz występy dzieci na rzecz lokalnego środowiska, stąd też corocznie nasze przedszkolaki swoimi występami uświetniają Małopolskie święto Warzyw organizowane przez Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce. Tradycją już jest, że na początku września nasza gmina obchodzi uroczyście święto plonów, które jest zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. To jedno z najpiękniejszych świąt rolniczych. Uroczystość ta traktowana jest, jako ukoronowanie mozolnej i wymagającej poświęcenia pracy na roli. Przedszkolaki  z Panią Dyrektor Emilią Łach miały zaszczyt wziąć czynny udział w Gminnym Święcie, które odbyło się 4 września  2016 r. Dzieci pięcioletnie w  kolorowych kowbojskich strojach, zaprezentowały taniec „Country”. Trzeba przyznać, że występy najmłodszych zgromadziły pod sceną duże grono widowni, która gromkimi brawami podziękowała młodym artystom za widowiskowy popis.

Serdeczne podziękowania należą się Rodzicom przedszkolaków, którzy w tym dniu przyprowadzili swoje dzieci na występ, a Organizatorom za zaproszenie przedszkolaków.Wycieczka do ZOO w Krakowie

czerwiec 2016 r.

23.06.2016 roku nasze przedszkolaki uczestniczyły we wspaniałej wycieczce do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Różnorodność ptaków i zwierząt przyciągnęła uwagę nie tylko dzieci, ale również i rodziców najmłodszych przedszkolaków. Podczas zwiedzania ZOO dzieci mały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród przedszkolaków wiele emocji.

Dzieci reagowały bardzo spontanicznie: od radości, zachwytu, zdziwienia, do niepewności. Zobaczyły wiele gatunków zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata. Szczególnie podobały im się olbrzymie słonie, leniwe hipopotamy, wysokie żyrafy, śmieszne małpki i pingwiny. Dużą radość wzbudziło Mini ZOO, gdzie można było pogłaskać wybrane zwierzątko, a nawet je nakarmić. Przedszkolaki odwiedziły również pawilon zwierząt nocnych i wodnych.

Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem i przygodą, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, wszystkim dopisywały humory. Z uśmiechem na twarzach, pełni wrażeń i przeżyć wróciliśmy do naszego przedszkola.IX Przegląd Tańca

czerwiec 2016 r.

W dniu 9 czerwca 2016 r. nasze pięciolatki zaprezentowały swoje umiejętności taneczne na IX Przeglądzie Tańca Przedszkolaków zorganizowanym przez Przedszkola Samorządowe w Wawrzeńczycach. Tegoroczna tematyka dotyczyła tańców narodowych, nasze przedszkolaki prezentowały taniec country.

W przeglądzie uczestniczyły dzieci z pięciu przedszkoli: Przedszkole w Wawrzeńczycach, w Igołomi, z Tropiszowa, z Nowego Brzeska i z Proszowic. Każde przedszkole zaprezentowało inny taniec, a uczestnicy wspaniałe stroje, co dopełniło całości imprezy. Głównym celem przeglądu była prezentacja umiejętności tanecznych przedszkolaków, dobra zabawa oraz integracja różnych środowisk przedszkolnych, a w rezultacie zwycięstwo.

Za I i jedyne miejsce przedszkole z Proszowic otrzymało statuetkę, a pozostali uczestnicy wyróżnienia, w tym nasze przedszkole. Każdy przedszkolak za udział otrzymał drobny upominek, a przedszkole dyplom uczestnictwa. Z radością oczekujemy kolejnej edycji przeglądu tańców.Mali aktorzy w Przedszkolu

czerwiec 2016 r.

W dniu 3 czerwca 2016 roku odbył się I Przegląd Teatrzyków Dziecięcych w Przedszkolu Samorządowym Misia Uszatka w Igołomi. Do współpracy przy organizacji przeglądu zostali zaproszeni wolontariusze Fundacji PZU z Krakowa, z liderem Panią Iwoną Puchalską w ramach projektu „Wolontariat – to radość działania” oraz grupa rodziców z przedszkola. Honorowym patronatem przegląd objął Wójt Gminy Igołomia - Wawrzeńczyce Pan Józef Rysak, który wspomógł również finansowo organizację przeglądu.

W przeglądzie uczestniczyły: Przedszkole Samorządowe z Igołomi, Przedszkole Samorządowe z Wawrzeńczyc, Przedszkole Samorządowe z Wierzbna (Gmina Koniusza), Oddział Przedszkolny z Tropiszowa, Oddział Przedszkolny z Dobranowic. Przegląd swą obecnością zaszczycili również dyrektorzy placówek oświatowych oraz sponsorzy.

Powyższy przegląd miał na celu rozwijanie i prezentowanie talentów dzieci przedszkolnych, uodparnianie i pokonywanie tremy przed występami publicznymi, integracja dzieci z różnych przedszkoli, nabywanie wiary we własne możliwości, co zaowocuje w dalszej edukacji, a nawet w dorosłym życiu. Przedszkolaki zaprezentowały wysoki poziom aktorskich umiejętności. Piękne dekoracje oraz stroje dzieci dopełniły całokształtu przeglądu.

Powołane jury w składzie: Pan Henryk Jończyk – Wice-wójt Gminy Igołomia Wawrzeńczyce, Pani Magdalena Chmielek – pracownik Centrum Kultury i Promocji z Wawrzeńczyc, Pani Iwona Puchalska – lider Fundacji PZU S.A. przyznało następujące miejsca: I miejsce – Przedszkole Samorządowe z Wawrzeńczyc, II miejsce – Przedszkole Samorządowe z Igołomi, III miejsce – Przedszkole Samorządowe z Wierzbna, wyróżnienia otrzymały Oddział Przedszkolny z Dobranowic i z Tropiszowa.

Dzięki hojności sponsorów można było zakupić nagrody dla każdego przedszkola jak również dla każdego małego aktora. Gospodarzem i inicjatorem całego przedsięwzięcia była Pani Emilia Łach – Wicedyrektor Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu jej osoby ten przegląd był przygotowany na bardzo wysokim poziomie i prezentował najwyższą jakość. Wyrazy uznania i podziękowania dla organizatora złożył Pan Wice-wójt, jak również panie z grup przedszkolnych, które uczestniczyły w przeglądzie. Wszystkie ciepłe słowa uznania za organizację bardzo mobilizują do dalszego działania i ponownego spotkania za rok.„Czyste powietrze wokół nas”

maj 2016 r.

W grupie dzieci 5-letnich realizowano program przedszkolnej edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”. W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, łatwo przyswajały informacje na temat szkodliwości dymu tytoniowego oraz uczyły się jak zachować się w sytuacji, gdy dorośli palą przy nich papierosy.

Podczs zajęć otwartych dla rodziców, dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat negatywnych właściwości i szkodliwości dymu tytoniowego. W czasie scenek sytuacyjnych przedszkolaki zaprezentowały właściwe zachowanie w sytuacji, gdy narażone są na dym tytoniowy. Wspólnie z rodzicami dzieci zaprojektowały znak „zakaz palenia”. Wszystkim działaniom dzieci towarzyszył sympatyczny Dinek.Kwiatki na Dzień Matki

maj 2016 r.

Uroczystość Dnia Mamy to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech i wzruszenie. Wszystkie Mamy z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchały życzeń, wierszy i piosenek. Na ich twarzach pojawiały się łzy wzruszenia, które były wyrazem ogromnej dumy i radości ze swoich pociech. Przejęte występem przedszkolaki zaprezentowały się strofami wierszy, śpiewały piosenki i tańczyły.

Po części artystycznej dzieci odśpiewały "Sto lat", wręczyły swoim Mamom ich portrety, laurki i piękne róże. Wtulone w objęcia Mam złożyły im ciepłe życzenia i uściski. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Ten dzień był dla Mam i ich pociech bardzo ciepły, słoneczny, miły i wesoły.Wycieczka do klockolandu

maj 2016 r.

18 maja przedszkolaki pojechały do pierwszego w Krakowie Centrum Nauki i Zabawy – Klockolandu. Dzieci spotkały się tam z pasjonatami nauki, fanami robotyki i kocków LEGO. Wzięły udział w interaktywnej prelekcji o przełomowych wynalazkach XX w. oraz w warsztatach konstrukcyjnych z klockami LEGO, na których samodzielnie skonstruowały wagę szalunkową.

W strefie edukacyjno- rozrywkowej wszyscy mięli możliwość wspaniałej zabawy. Tam zobaczyli klockowe konstrukcje dzisiejszych i nadchodzących czasów: makiety miast z kolejkami, urządzenia, maszyny, a nawet roboty, którymi mogli dowolnie bawić się. Kierowanie pracami takich maszyn było dla maluchów bardzo dużą atrakcją. Wszystkim można było sterować i bawić się bez końca.Wizyta Strażaków w Przedszkolu Samorządowym w Igołomi

maj 2016 r.

Wizyta strażaków w naszym przedszkolu w dniu 13 maja wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Spotkanie to odbyło się w ramach obchodów Dnia Strażaka. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych czy też do udzielania pomocy podczas powodzi.Jednak największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, do którego każdy mógł wejść.

Dzieci miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część przedszkolaków, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem. Wiedza, którą dzieci nabyły utrwalana będzie przy każdej okazji podczas zajęć, aby dzieci nabrały pewności siebie w trudnych sytuacjach i mogły udzielić pomocy sobie i innym. Dzięki takim spotkaniom dzieci: poznają ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka; wiedza jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo; szanują trudną pracę strażaka; kształtują odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach; zaznajamiają się z sytuacjami, w których powinny korzystać z numerów alarmowych.

Dzieci w wieku przedszkolnym posiadają niewielką wiedzę na ten temat i nie zawsze radzą sobie w różnych trudnych sytuacjach. Poprzez realizację podjętych działań w naszym przedszkolu, uczymy dzieci samodzielności, umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie z nimi. Spotkanie odbyło w bardo sympatycznej atmosferze, przy dźwięku syren strażackich. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały strażakom i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.Mali ratownicy w przedszkolu

kwiecień 2016 r.

Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Często boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby pomagać. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią dzieci od najmłodszych lat. To one często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, bo działają instynktownie.

Właśnie dlatego w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia poprowadzone przez paną Agnieszkę Kantorowicz, która dzieliła się z przedszkolakami wiedzą i umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Podczas zorganizowanego spotkania dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć i utraty przytomności. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie.

Następnie pod czujnym okiem pani Agnieszki mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy oraz umiejętnością prawidłowego zgłaszania zdarzenia podczas symulowanego dzwonienia na numer alarmowy. Nauczyły się kiedy i w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz że należy go czymś przyktyć i zadbać, aby był spokojny.

Od dziś nasze przedszkolaki wiedzą, że nawet one dadzą sobie radę podczas udzielenia pierwszej pomocy. Są przekonane o potrzebie takiego działania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zrozumiały jak ważna jest wczesna pomoc poszkodowanemu i prawdopodobnie w przyszłości nie będą popełniać błędów, do których skłonność mają dorośli. Często to właśnie małe dziecko właściwie edukowane, staje się bohaterem prezentując dojrzałą postawę w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.Nasze spotkania z teatrem

marzec 2016 r.

Spotkania z teatrem, poznawanie nowych pojęć z nim związanych: scena, aktorzy, scenografia, rozpoczynają się już w przedszkolu i są źródłem nowych doświadczeń i wielu emocji dzieci. Wspólnie z bohaterami przedstawienia przeżywają przygody, śmieją się, czasami smucą, a w rezultacie z radością przyjmują szczęśliwe zakończenie opowieści. W naszym przedszkolu zawitała grupa teatralna Inspiracja, która przedstawiła dzieciom spektakl pt. "Psoty nie z tej ziemi".

Z budzącymi sympatię, bardzo zabawnymi stworami – specjalistami od psot i figli, przedszkolaki uczyły się jak radzić sobie z niebezpieczeństwem wynikającym z kontaktów dziecka z innymi ludzmi – zwłaszcza dorosłymi i nieznajomymi. Również podczas takich spotkań, w których wykorzystywane są nowoczesne media: komputer, telefon komórkowy czy internet. Dzieci dowiedziały się o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa na ulicy, w domu i na placu zabaw. Psoty z pomocą dzieci rozwiązywały niektóre problemy i wspólnie o nich rozmawiały. W ten sposób nadano widowisku interaktywny charakter i uniknięto sztywnego podziału: widz – aktor.

Naszymi gośćmi byli również aktorzy z Teatru Lalkowego - Stary Sącz, którzy zaprezentowali spektakl pt. "Jaś i Małgosia". Ta dobrze znana wszystkim dzieciom bajka, została przedstawiona w nowatorski sposób. Bohaterzy bajki przypomnieli nam, jak ważne są dobre relacje w rodzinie. Przekonaliśmy się, że miłość między rodzeństwem i bliskimi może przezwyciężyć wszelkie trudności i wspólnie można pokonać nawet… Babę Jagę. Była to niezwykle pouczająca historia o miłości i zwycięstwie dobra nad złem. Spontaniczne i żywe reakcje przedszkolaków były dowodem na to, że teatrzyk bardzo im się podobał.

Przedszkolaki odbyły również edukacyjną wycieczkę do Proszowic, gdzie Miejski Dom Kultury gościł Teatr Współczesny z Krakowa z pełną uroku i wesołych piosenek sztuką pt. "Kot w butach". W pomysłowej i zabawnej formie dzieci obejrzały bajkę o mądrym, sprytnym i przedsiębiorczym kocie, który sprawił, że jego biedny i niezbyt zaradny pan odniósł sukces. Bardzo duże zainteresowanie u dzieci wzbudzały starannie przygotowane sceny z projekcjami ruchomego obrazu. Lekkie, dynamiczne, pełne efektów specjalnych a zarazem bardzo dowcipne przedstawienie zawładnęło sercami najmłodszych widzów.

Przedszkole nasze odwiedziła również Agencja Artystyczna „Arkadia” z przedstawieniem pt. „Nie wszystko złoto co się świeci”. Aktorzy w sposób wesoły, dynamiczny i pouczający zaprezentowali przygody Zajączka i Misia, pokazując dzieciom wartość przyjaźni, właściwego dobierania sobie towarzystwa, odróżniania pozorów od prawdy i znaczenia niektórych polskich mądrości ludowych. Perypetie Misia i Zająca, z którymi przedszkolaki szybko się zaprzyjaźniły bardzo ich rozbawiały, dużo nauczyły i wywoływały wiele emocji. Dzieci wspólnie z aktorami próbowały nauczyć zajączka grzecznych manier oraz kilku magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Piękna scenografia kolorowego lasu, w którym mieszkali nasi przyjaciele sprawiła, że mali widzowie poczuli się jego częścią i przenieśli się w magiczny świat teatru.

Zapoznawanie dziecka ze środkami wyrazu artystycznego zawartymi w sztukach teatralnych kształtuje i rozwija u nich myślenie, inteligencję i wyobraźnię.Młody widz styka się z normami społecznymi i wartościami, bohaterami pozytywnymi i negatywnymi. Ma okazję obserwować i poznać skutki różnych zachowań postaci ze świata bajkowego. U dzieci edukowanych w taki sposób łatwiej jest kształtować umiejętności dramatyczne podczas zabaw twórczych, a w późniejszym czasie wprowadzać elementy gry aktorskiej w inscenizacjach i widowiskach teatralnych, zakończonych występem przed publicznością na prawdziwej scenie.Zabawa karnawałowa

luty 2016 r.

Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się 8 lutego oczekiwany przez dzieci "Bal Przebierańców". Tego dnia już od rana w salach pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, m.in. za wróżki, królewny, motylki, biedronki, rycerzy, piratów czy policjantów.

Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy skocznej muzyki, to bajkowe postacie z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Nad wszystkim czuwał i zapraszał do zabawy Pan Popek, który to, nie po raz pierwszy zresztą, gościł w naszym przedszkolu. Przy rytmach wesołej muzyki, przeplatanej różnymi zabawami i konkursami, dzieci bawiły się wyśmienicie. Królem i królową balu został Mateusz Buczek i Natalia Caba.

Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i niezapominanych wrażeń wszystkim uczestnikom imprezy. Oczywiście znalazło się też coś dla spragnionych - chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku. Tego dnia dzieci wracały do domu we wspaniałych humorach.Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu

styczeń 2016 r.

Dzień Babci i Dziadka to szczególnie ważne święto dla dzieci z Przedszkola w Igołomi. Do tego dnia przedszkolaki przygotowały się długo i starannie.W dniu 15 stycznia w auli Gminnego Centrum Edukacji odbyło uroczyste święto, a zarazem spotkanie Babć i Dziadków z ich wnukami.

Na wstępie Pani Dyrektor przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i złożyła wszystkim Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia.Dzieci z wszyskich grup zaprezentowały gościom bogate programy artystyczne, które przygotowały ze swoimi paniami.

Uroczystość rozpoczęła grupa najmłodsza. Dzieci bardzo wzruszająco recytowały wiersze, śpiewały piosenki i zaprezentowały taniec. Kolejna grupa przygotowała Jasełka. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów i trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzinemu w ubogiej stajence. Dziewczynki wykonały niebiański "Taniec Aniołków".

Grupa starszaków również przygotowała wiersze i piosenki okolicznościowe zwiazane ze Świętem Babci i Dziadka. Zaprezentowali także skecze i tańce z chustami, kapeluszami i laseczkami do piosenki pt. "Szanujmy wspomnienia". Występy wnuków wywołały uśmiech na twarzach najukochańszych dziadków.

Po zaprezentowaniu swojej części artystycznej, dzieci z każdej grupy wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty – laurki, kwiatuszki i serduszka. Następnie Babcie oraz Dziadkowie zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci Dziadków i ich wnuków.W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

grudzień 2015 r.

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej przedszkolnej rodzinie przeżywamy go bardzo uroczyście. W dzień przedszkolnej Wigilii 22 grudnia w każdej grupie oraz w całym przedszkolu od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera.

Dzieci bardzo chętnie w tym dniu pomagały w przygotowaniach. Wspólnie z paniami nakrywały do stołu, ustawiały krzesełka i rozkładały serwetki. Przedszkolaki podzieliły się opłatkiem i złożyły sobie wzajemnie życzenia.

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, zapominały o sporach i dziecięcych zmartwieniach. Wspólne śpiewanie najpiękniejszych polskich kolęd wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój.Mikołajowe prezenty

listopad / grudzień 2015 r.

27 listopada przedszkolaki obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt. „Jaś i Małgosia”, które zaprezentowali aktorzy teatru lalkowego „Bajka” ze Starego Sącza. Wszystkim bardzo podobała się scenografia bajki i wyjatkowo duże kukiełki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i w skupieniu śledzili losy głównych bohaterów Jasia i Małgosi. Bajka zachęca do aktywności ruchowej i uprawiania sportów, żeby nie mieć wad postawy i przykrych dolegliwości - na przykład bólu pleców, na który skarżyła się Baba Jaga. Na uwagę zasługuje również przesłanie wzajemnego czynienia dobra, które w przyszłości powraca.

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przedszkolaki przygotowały się do niego bardzo starannie. Każda grupa zrobiła bardzo ciekawe prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Dzieci nauczyły się piosenek i wierszyków mikołajowych, które chciały zaprezentować przed tak wyjątkową osobą.

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. 4 grudnia wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Zjawił się zaraz po śniadaniu i kolejno odwiedzał grupy. Przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko.

Dzieci dzielnie śpiewały przygotowane piosenki i recytowały wierszyki. Niektóre porozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent ze słodyczami i wspólny prezent dla grupy. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.Warsztaty Fundacji Verba

listopad 2015 r.

17 listopada dzieci naszego przedszkola wzięły udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez edukatorkę Fundacji Verba. Celem tego spotkania było oswajanie naszych przedszkolaków z niepełnosprawnością, traktowaną jako naturalny element otaczającego nas świata. Dzieci wysłuchały bajki z serii "Leon i jego niezwykłe spotkania" przedstawiającej świat wesołych i aktywnych bohaterów bez względu na poziom ich sprawności. To było niezwykłe spotkanie z niezwykłym Leonem - wesołym, otwartym i odważnym chłopcem, przeżywającym fascynujace przygody, którego ważną cechą jest to, że lubi pomagać innym i bawić się z innymi bez względu na ich sytuację zdrowotną, czy wygląd zewnętrzny. Leon ukazał dzieciom, że każdy może być częścią grupy i brać udział w niezwykłych przygodach.

To spotkanie było świetnym przekazem dla naszych przedszkolaków, nauką pomagania sobie nawzajem i wspierania w codziennych okolicznościach. Na koniec wszystkie przedszkolaki otrzymały w prezencie dyplomy i niezwykłe kolorowanki wzbogacone o wierszyki uczące akceptacji, szacunku i otwartości wobec innych.Spotkanie z pisarzem W. Drabikiem

listopad 2015 r.

Dnia 16 listopada 2015 roku dzieci 5-letnie wzięły udział w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez panią Katarzynę Gągol z Gminnej Biblioteki Publicznej. Gościem był autor książek dla dzieci pan Wiesław Drabik. Podczas spotkania pisarz opowiedział młodym czytelnikom o tym, jak powstaje książka oraz zaprezentował swoją twórczość. Utwory przeniosły wszystkich w świat pięknego słowa, pełnego rymów i humoru oraz zachwytu nad otaczającym światem. Autor deklamował swój pierwszy wiersz na powitanie wiosny, od którego zaczęła się jego przygoda z pisaniem. Opowiedział również skąd czerpie pomysły i inspiracje do bajek.

Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Chętnie brały udział w konkursach, rozwiązywały zagadki i układały rymowanki. Przedszkolaki przekonały się, że rymowane bajeczki to wesołe i pouczające historie. Pan Wiesław Drabik, człowiek obdarzony wielkim poczuciem humoru, ukazał piękno dziecięcej literatury i rozbudził zainteresowania czytelnicze przedszkolaków. Wyjątkową pamiątką dla dzieci jest książka z dedykacją i autografem oraz wspólne zdjęcie z autorem.Urodziny Kubusia Puchatka

listopad 2015 r.

6 listopada nasze przedszkolaki zostały zaproszone do Gminnej Biblioteki Publicznej w Igołomi na wspólne świętowanie 89 urodzin Kubusia Puchatka. Postać tego misia jest bardzo dobrze znana wszystkim dzieciom. Na przyjęciu urodzinowym dzieci brały udział w licznych konkursach, słuchały bajek z serii " Przyjaciele Kubusia Puchatka", samodzielnie wykonały kartki urodzinowe dla Misia i wspólnie się z nim bawiły. Pod koniec tego radosnego spotkania do biblioteki przyszedł listonosz z paczką od Kubusia Puchatka dla dzieci. W paczce znajdował sie list z podziękowaniem, cukierki i drobne upominki – puzzle i kredki dla każdego dziecka. Uroczystość była bardzo udana i wszystkie przedszkolaki czekają niecierpliwie na kolejne urodziny Puchatka.Czego nauczyli nas specjaliści od psot?
Czyli udział w przedstawieniu profilaktycznym "Psoty nie z tej ziemi"

październik 2015 r.

01.10.2015r. przedszkolaki miały okazję obejrzeć przedstawienie profilaktyczne pt. „Psoty nie z tej ziemi” w wykonaniu krakowskich aktorów z Teatru Inspiracja. Główni bohaterowie – specjaliści od psot, zaprezentowali młodym widzom różnorodne figle, niefrasobliwe zachowania oraz wyjątkowo niebezpieczne pomysły na życie. Problemy przedstawione w spektaklu uświadomiły maluchom niebezpieczeństwa, jakie mogą na nie czyhać w realnym świecie: na ulicy czy na placu zabaw.

Przedszkolaki utrwaliły też wiedzę dotyczącą przepisów ruchu drogowego. Sympatyczne stworki przedstawiły również zagrożenia mogące wynikać z relacji dziecka z innym człowiekiem, zwłaszcza dorosłym i nieznajomym. Młodzi widzowie zobaczyli, na jakie niebezpieczeństwa mogą być narażeni podczas korzystania z nowoczesnych mediów: komputerów, telefonów komórkowych i internetu. Aktorzy przekazali dzieciom wiele cennych rad i wskazówek, o których powinni pamiętać każdego dnia.Wizyta Policjanta w naszym Przedszkolu

wrzesień 2015 r.

W środę 30.09.2015r. nasze przedszkole odwiedził pan Policjant z Komisariatu Policji w Słomnikach. Rozmawiał z przedszkolakami o bezpiecznym zachowaniu na drodze, przypominał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się opowiadania o codziennej pracy Policjanta oraz demonstracja sprzętu i umundurowania policyjnego.

Dzięki takim spotkaniom dzieci na pewno nie będą obawiały się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom z osobą, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.Wizyta w Gospodarstwie Edukacyjnym w Niezwojowicach

wrzesień 2015 r.

25 września dzieci z grupy II i III wybrały się na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej w Niezwojowicach. Warsztaty edukacyjne prowadzone przez gospodarzy – panią Agnieszkę Król i jej Rodziców w sposób przyjazny wprowadziły dzieci w świat tradycji, przyrody i ekologii. Przedszkolaki wysłuchały bajkowej prezentacji wiersza w oparciu o obraz "Życie rodziny pszczelej w ciągu roku". W sadzie owocowo – warzywnym, w którym znajduje się pasieka zobaczyły dom pszczelarza, a w nim mogły obserwować przez szybę pracę pszczół w ulu.

Z pomocą gospodyń dzieci przygotowały do wypieku nadziewane powidłami rogaliki, a następnie własnoręcznie wykonały świeczki z wosku pszczelego. Spotkały się również z hodowlanymi zwierzętami domowymi: gęsiami, kaczkami, przepiórkami, królikami i owieczką, które mogły nakarmić kwiatkami, zbożem i owocami. Wśród wielu atrakcji była jeszcze degustacja „ekologicznych chipsów” z wędzonych śliwek i jabłek.

W starym dworku dzieci zobaczyły prawdziwą salę lekcyjną z lat powojennych, galerię obrazów i olbrzymią, obrotową makietę (40m2) Bitwy pod Racławicami. Pomysłodawcą makiety jest gospodarz - Janusz Król- potomek jednego z kosynierów. Makieta upamiętnia zwycięską bitwę kosynierów pod dowództwem naczelnika Tadeusza Kościuszki z Moskalami, która odbyła się 4 kwietnia 1794 roku na polach koło Racławic. Przedszkolaki bardzo aktywnie spędziły czas w gospodarstwie.

Była również chwila relaksu w styropianowym igloo. Zadowolone i trochę zmęczone, ale z uśmiechem na twarzy wracały do przedszkola. Pozostaną nam miłe wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia."My też sprzątamy Świat"

wrzesień 2015 r.

Dnia 21.09.2015r. dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny przyłączyły się pod opieką swoich nauczycieli do „Akcji Sprzątania Świata 2015”. Na kilka dni przed akcją, dzieci zostały wprowadzone w tematykę dbania o środowisko. Rozmawiały o konieczności dbania o naszą planetę, a w szczególności o swoje najbliższe otoczenie, oraz o tym jakie korzyści płyną z takich działań. Gdy nadszedł dzień akcji, dzieci pełne zapału, zaopatrzone w rękawiczki i worki ruszyły w teren.

Przedszkolaki bardzo poważnie potraktowały postawione przed nimi zadanie i bardzo dokładnie wysprzątały okolice przedszkola. Zebrane śmieci wrzuciły do przygotowanych worków. Akcja miała na celu podniesienie wśród naszych wychowanków świadomości ekologicznej i zwiększenie zaangażowania w sprawy ochrony naturalnego środowiska.VIII Małopolskie Święto Warzyw

wrzesień 2015 r.

6 września 2015r. na terenie Lotniska Areoklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim zostało zorganizowane VIII Małopolskie Święto Warzyw. Uroczystość jest hołdem - dożynkami warzywniczymi, dowodem wdzięczności dla rolników za ciężką pracę na roli. Uroczyste obchody święta otworzyły występy muzyczno – wokalne i taneczne dzieci z Wawrzeńczyc i z Igołmi.

Przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Igołmi przedstawiły insceniazcję wiersza Jana Brzechwy pt. "Na straganie". Na scenie można było zobaczyć między innymi: buraczka, pietruszkę, brukselkę, koperek, groch, kapustkę i oczywiście "wzdychający" co chwilę seler. Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Każde dziecko dostało bilet na karuzelę w wesołym miasteczku. Za wspaniały występ dzieci dziękujemy ich rodzicom i pani wychowawczyni - Krystynie Pabiś.Zajęcia adaptacyjne w naszym przedszkolu

sierpień 2015 r.

Pierwszym korkiem wprowadzającym dziecko w świat przedszkola są zajęcia adaptacyjne. Rodzice mają możliwość uczestniczenia w okresie adaptacyjnym, w zajęciach organizowanych na terenie przedszkola. Jeżeli początkowy okres pobytu dziecka w przedszkolu związany jest z przyjemnymi przeżyciami, wtedy dziecko jest pozytywnie nastawione, ufne i nie reaguje lękiem na podobne sytuacje. Część dzieci przystosowuje się dość szybko, u innych okres adaptacji trwa dłużej.

W naszym przedszkolu zorganizowaliśmy okres adaptacyjny od 24.08 (poniedziałek) do 28.08 (piątek). Maluszki wraz z rodzicami, babciami a byli nawet braciszkowie i siostrzyczki, uczestniczyli w różnorodnych zajęciach. Wspaniale czuli się, gdy razem z tatą i mamą wylepiali obrazek wakacyjny czy swoje zwierzątka. Dużą przyjemność sprawiły zajęcia, w których poprzez wielozmysłowość (węch, wzrok, dotyk, smak) wykonywały pachnące latem sałatki owocowe.

Nie zabrakło zabaw ruchowych z rówieśnikami i paniami – budowania babek z piasku czy zabaw w ogrodzie przedszkolnym. Dużym przeżyciem był pierwszy spacer z kolegą, koleżanką za rękę, ale wszyscy dzielnie maszerowali za panią. W miłej, przyjaznej atmosferze pragnęliśmy zdobyć zaufanie przyszłych przedszkolaków i ich rodziców. Czy nam się to udało? Przekonamy się 1 września :)